Důchod od státu pro dnešní generaci?

Důchod od státu pro dnešní generaci?

Tak tohle je otázka, o které se velmi často diskutuje a kterou si jistě mnozí z nás pokládají. Pravdou ovšem je, že většině dnešních mladých lidí je to úplně jedno …až si to ovšem uvědomí, může být už pozdě!

Již současná důchodová renta, kterou dostávají dnešní důchodci od státu je nizká, ba až směšná. A bude hůř! Faktem je, že státní pokladna zeje prázdnotou a na vyplácení důchodů není už ani dnes. A připočteme-li neustále snižování důchodů, zvyšování DPH a inflaci, vyhlídky na dostačující důchod pro dnešní generace jsou takřka nulové.

Dnešní důchodová renta od státu se pohybuje kolem 10 000 – 12 000KČ/měsíc, v budoucnu se však bude tato částka stále více a více snižovat …odhadem bude dnešní generace (věk kolem 25-ti let) dostávat v důchodu (odhadem kolem 70-ti let) od státu cca 6 000KČ/měsíc. A započteme-li k této částce i stále se zvyšující inflaci, budeme mít sotva na chleba.

Budeme si muset na důchod naspořit sami?

Stát tlačí občany, aby se přestali spoléhat na jeho pomoc a postarali se o sebe sami. Je-li to špatný tah či ne, záleží už na každém z nás, jak to vidíme.

Je pravdou, že mnozí tak přijdou o bydlení, budou se muset omezit v uspokojování potřeb a udělat mnohé ústupky …možná to ovšem otevře oči ostatním a ti pochopí, že je třeba se na své stáří zabezpečit – a kolik budete na stáří potřebovat? Někdo si bude po dobu 30-ti let spořit 500KČ/měsíc, někdo třeba 1 500KČ/měsíc. To už však záleží na každém z Vás, jak si budete chtít žít.

Jak se zabezpečit na stáří?

Na stáří se lze zabezpečit hned několika způsoby. Doposud snad nejznámější je penzijní připojištění. Od Nového roku (01. 01. 2013) však přišly v penzijním připojištění velké změny a dnes už se nevyplatí si ho zakládat.

Další z možností je např. založení si spořicího účtu. Nejlepší z bank Vám výnosy na spořicích účtech pokryjí alespoň inflaci, která je každý rok kolem 3%. Pokud ovšem chcete pokrýt inflaci a ještě mít i nějaké výnosy, volte spoření nebo investice. V takovém případě sice podstupujete vyšší riziko, ale toto riziko (investiční riziko) je odměněno mnohem vyššími výnosy. Nejznámější je životní pojištění – důchodové, smíšené kapitálové a investiční. Další z možností jsou podílové fondy.

Životní pojištění

Životní pojištění

Obecně

Pojistná ochrana nastává od okamžiku splatnosti smlouvy. Pojišťovna Vám nemůže životní pojištění z ničeho nic vypovědět (např. v případě budoucího zhoršení stavu). Pojistné plněné pro případ smrti se vztahuje na smrt z jakékoliv příčiny (úraz i nemoc).

Rozdělení životního pojištění

>>> Podle pojistné události

– Pro případ smrti

– Pro případ dožití

– Pro případ dožití nebo smrti

>>> Podle tvorby kapitálu

– Rizikové (RŽP)

– Kapitálo-tvorné

– Riziková složka

>>> Podle způsobu tvorby kapitálu

Klasické nebo Investiční

>>> Rizikové 

– Kapitál se zde netvoří

>>>Kapitálo-tvorné

>> Klasické 

– S technickou úrokovou mírou (TÚM) nebo bez

– O alokaci pojistného rozhoduje pojišťovna

>> Investiční 

Zhodnocení není obecně garantováno

– Pojistné je investováno do podílových fondů

– O alokaci pojistného rozhoduje pojistník

Účely jednotlivých typů životního pojištění

Pro případ smrti – uzavírá se, když chceme, aby v případě smrti našim pozůstalým zůstali nějaké finanční prostředky (finanční kompenzace za úbytek příjmů) nebo pro splacení úvěru.

Pro případ dožití – uzavírá se, nepotřebujeme-li pojištění pro případ smrti a jsme-li konzervativními a požadujeme-li garance výnosu (spoříme tedy přes pojišťovnu).

Pro případ dožití nebo smrti (1.) – v případě, jsme-li konzervativní a požadujeme garance výnosu (spoříme tedy přes pojišťovnu) a zároveň potřebuji pojistnou ochranu pro případ smrti.

Pro případ dožití nebo smrti (2.) – v případě, kdy chci spořit přes pojišťovnu, ale očekávám vyšší výnosy a možná budu i potřebovat pojistnou ochranu pro případ mé smrti.

Pojištění

Pojištění

I když většina lidí nechce o pojištění ani slyšet, stejně ho využívají – jejich problémem ovšem je, že spíš ani pořádně nevědí, co všechno mají v takovém pojištění zahrnuté, na co se vztahuje, zdali jsou v něm nějaké výluky apod. „No hlavně, když nějaké máme …“, říkají si – proč však platit zbytečně za položky, které nepotřebujete, nebo které se překrývají? Právě nezájem lidí má za příčinu to, že měsíčně vyhazují stovky, ne-li tisíce úplně zbytečně!

Proč je dobré mít pojištění?

Jistě si mnozí z Vás říkají, proč by se měli nechat proti něčemu pojistit …no těch příčin je totiž hned několik. Bavíme-li se o životním pojištění, bezesporu všichni uznají, že je potřebné mít úrazové pojištění nebo zajištění úvěru pro případ smrti např. – kdo si neuvědomuje důležitost „úrazovky“, tak je to proto, když se Vám stane úraz a Vy kvůli tomu třeba nejste schopní docházet do práce. Nemít totiž úrazové pojištění, přicházeli byste o značné množství peněz – peníze od pojišťovny za úraz Vám teda dorovnají finanční ztráty.

Bavíme-li se však zase naopak o neživotním pojištění, jistě ho nelze opomenout! Žádná nemovitost se bez něj neobejde – a nejedná se pouze o pojištění nemovitosti (proti přírodním katastrofám, vyhoření apod.), ale jedná se i o pojištění domácnosti (tedy o věci v domě – např. televize, PC, ntb, kuchyňská linka apod.).

Na co je dobré dát si pozor

Při uzavírání jakéhokoliv pojištění buďte obezřetní …a když je vyprávění pojišťováků nebo finančních poradců zdlouhavé a nudné, neprospěte to a skutečně dávejte pozor. Hovoříme-li totiž o sjednávání si pojištění přímo na pobočce některé z pojišťoven, bude Vám ve většině případů nabídnut jejich zrovna nejlepší produkt – a v tom máte zahrnuté třeba hned 3 položky na částky 100 – 200KČ/den, jejichž význam se však prolíná a vzájemně se překrývá – z toho plyne, že Vám stačí pouze jedna položka na vyšší částku (např. 500KČ/den, která pokryje všechny tři položky nabízené v konkrétním produktu.