Důchod od státu pro dnešní generaci?

Důchod od státu pro dnešní generaci?

Tak tohle je otázka, o které se velmi často diskutuje a kterou si jistě mnozí z nás pokládají. Pravdou ovšem je, že většině dnešních mladých lidí je to úplně jedno …až si to ovšem uvědomí, může být už pozdě!

Již současná důchodová renta, kterou dostávají dnešní důchodci od státu je nizká, ba až směšná. A bude hůř! Faktem je, že státní pokladna zeje prázdnotou a na vyplácení důchodů není už ani dnes. A připočteme-li neustále snižování důchodů, zvyšování DPH a inflaci, vyhlídky na dostačující důchod pro dnešní generace jsou takřka nulové.

Dnešní důchodová renta od státu se pohybuje kolem 10 000 – 12 000KČ/měsíc, v budoucnu se však bude tato částka stále více a více snižovat …odhadem bude dnešní generace (věk kolem 25-ti let) dostávat v důchodu (odhadem kolem 70-ti let) od státu cca 6 000KČ/měsíc. A započteme-li k této částce i stále se zvyšující inflaci, budeme mít sotva na chleba.

Budeme si muset na důchod naspořit sami?

Stát tlačí občany, aby se přestali spoléhat na jeho pomoc a postarali se o sebe sami. Je-li to špatný tah či ne, záleží už na každém z nás, jak to vidíme.

Je pravdou, že mnozí tak přijdou o bydlení, budou se muset omezit v uspokojování potřeb a udělat mnohé ústupky …možná to ovšem otevře oči ostatním a ti pochopí, že je třeba se na své stáří zabezpečit – a kolik budete na stáří potřebovat? Někdo si bude po dobu 30-ti let spořit 500KČ/měsíc, někdo třeba 1 500KČ/měsíc. To už však záleží na každém z Vás, jak si budete chtít žít.

Jak se zabezpečit na stáří?

Na stáří se lze zabezpečit hned několika způsoby. Doposud snad nejznámější je penzijní připojištění. Od Nového roku (01. 01. 2013) však přišly v penzijním připojištění velké změny a dnes už se nevyplatí si ho zakládat.

Další z možností je např. založení si spořicího účtu. Nejlepší z bank Vám výnosy na spořicích účtech pokryjí alespoň inflaci, která je každý rok kolem 3%. Pokud ovšem chcete pokrýt inflaci a ještě mít i nějaké výnosy, volte spoření nebo investice. V takovém případě sice podstupujete vyšší riziko, ale toto riziko (investiční riziko) je odměněno mnohem vyššími výnosy. Nejznámější je životní pojištění – důchodové, smíšené kapitálové a investiční. Další z možností jsou podílové fondy.

Proč nenechávat své peníze na běžném účtu?

Proč nenechávat své peníze na běžném účtu?

Velká spousta lidí nechává své finance na běžném účtu – pokud jde o malé částky, resp. rezervy, např. do 6 000,– Kč, je to v pořádku, ale jedná-li se už o větší částky, jako je třeba 10 – 15 000,– Kč, je dobré je „poslat dál“ – třeba pomocí spořicího účtu. Proč totiž nechat vydělávat banku na Vašich penězích, na kterých může banka vydělávat Vám?

Je mnoho způsobů, jak využít své peníze …tou nejjednodušší je však spořící účet – výnosy nebudou tak vysoké, ale investiční riziko je poměrně malé, navíc máte takřka jistou garanci výnosu – ten má každý finanční dům trochu jiný …ty nejsilnější společnosti mají výnosy cca stejné (kolem 3%), jsou však i takové, které mají výnosy pouze 1,5% – a to Vám nepokryje ani inflaci.

Proč je „posílat dál“?

Pokud Vám na běžném účtu zbývají peníze, které akutně nepotřebujete, převeďte si je na spořící účet – peníze ze spořicího účtu v případě potřeby můžou být převedeny na běžném účtu do 48 hodin.

Výhoda je prostá – na spořicím účtu se Vám budou peníze úročit, tedy nabývat. Na běžném účtu máte úroky totiž v nejlepších případech až 1%, což moc není, a když od toho ovšem ještě odečtete daň, máte čisté úroky sotva 0,85%. A to nepokryje ani inflaci, která je v dnešní době kolem 3%.

Spořící účet Vám v nejhorším případě vydělá tolik peněz, které pokryjí inflaci – v tom lepším případě Vám vydělá i něco navíc. A pokud budete své peníze jenom tak nechávat ležet na svém běžném účtu bude Váš čistý „výnos“- 2, 15%, což znamená, že se vzhledem k dnešní inflaci budete dostávat do mínusu – banka mimo jiné vydělává na penězích z Vašeho běžného účtu 4 – 12% ročně …a Vám za to dají pouze 0,85%.

Proto nenechte banku vydělávat na Vás, ale nechte banku, ať vydělává Vám.