Jak snížit náklady na vytápění?

Jak snížit náklady na vytápění?

Dnes velice často kladená otázka. A jak tedy doopravdy za vytápění domu ušetřit? Ať jste majiteli staršího domu nebo se teprve chytáte stavět, je několik možností, jak své peněžence ulehčit. Přečtěte si několik typů a zkuste to, budete příjemně překvapeni!

Tepelná izolace nade vše!

Dům není jen pár cihel a střecha. Stejně jako si my v zimě vezmeme svetr i dům, aby v něm bylo teplo, potřebuje tepelnou izolaci. Polystyrenové desky, minerální nebo skelnou vatu, to asi všichni alespoň trochu znají, ale možná je trochu podceňujete. Jestliže máte starší nezateplený dům, izolace je určitě to, co byste měli volit jako první krok k úsporám energie. To samé platí samozřejmě i pro novostavby.

Autor obrázku: mrwynd

Okna mohou klamat!

Ač vám přijde, že vaše stará okna suprově těsní, je to nejlepší místo pro vznik tepelných mostů a tím pádem díky nim dochází i k obrovským únikům tepla. Nešetřete na nich, nevyplatí se to! Na trhu se Vám nabízí spousta možností i za velice nízké ceny, neváhejte a investujte do nich, za pár let se sami zaplatí.

Orientace…

Starý dům už těžko otočíte, ale pro novostavby je vhodné místnosti, kde chcete mít teplíčko a ve kterých trávíte nejvíce času, orientovat na jižní stranu. Nejenom že vás budou paprsky hřát, dodají vám i spoustu světla po celý den. A říkejte, co chcete, dodá vám to i spoustu dobré nálady

Autor obrázku: Bryn Pinzgauer

Podlahové vytápění

Tento způsob vytápění, je sice dražší na samotnou realizaci, než běžné topení, které známe, ale za to už vás nikdy nebudou zábst nohy a co hlavně, místnosti se tímto způsobem vyhřejí mnohem rychleji a není nutná taková teplota vody v trubách. A teď něco, co potěší hlavně ženy: jelikož u podlahového vytápění stoupá teplo od podlahy jen pomalu, nedochází k takové cirkulaci vzduchu jako u běžných topných těles, tím pádem se nevíří prach a je tedy vhodné pro alergiky.

Na střeše záleží

Nejenom její zateplení, ale i její typ hraje roli. Jestliže zvolíte střechu s velkými okny směřovanými na jih, už to je velice dobré. Nejvhodnější je však v tomto případě střecha rovná či pultová, kdy velkými okenními plochami může do pokoje proudit spousta tepla po celý den.

Přeji Vám příjemné bydlení!

Na důchod si vydělejte sami

Na důchod si vydělejte sami

Aby se dnešní děti dožily „přepychu“, kterého si užívali naši prarodiče, praprarodiče apod., tak o tom už se může dnešním rodičům jenom zdát. Vláda nás nepřestává překvapovat a neustále nám peníze bere, a aby toho nebylo málo, ještě se všechno zdražuje. Mj. se stále snižuje porodnost, protože ženy reagují na neustálý úbytek peněz tím, že se z nich stávají kariéristky a nemohou si dovolit „ztratit“ 4 roky mateřskou dovolenou.

Seberou nám až půlku platu

Autor obrázku: Ivan Mlinaric

Ještě před několika lety vydělávalo kolem deseti lidí v produktivním věku (15 až důchod) na důchod jednomu z důchodců. Během posledních let se ovšem tento fakt výrazně změnil, takže dnes vydělávají na jeden důchod cca tři až čtyři lidé v produktivním věku. Do budoucna to však bude ještě horší, protože za několik let bude tento poměr vyvážen a jeden člověk v produktivním věku bude de facto živit jednoho důchodce.

Začni, dokud je čas!

Lidé by se rozhodně neměli spoléhat na pomoc státu …a už vůbec ne v dnešní době! Důchod nebude pro dnešní generaci za několik let buď žádný, anebo bude s připočtenou inflací sotva na jídlo.

Proto je tedy dobré, začít si spořit na důchod co nejdříve, nejlépe hned v první práci. Mnohem méně totiž bude zatěžovat rodinný rozpočet 500 KČ/měsíc, než nechat vše ladem a za pár let, kdy si to uvědomíte, zatížit rodinný rozpočet částkou např. 1 500 KČ/měsíc.

Stát nám v tom moc nepomáhá

Stát nám s nedávnou důchodovou reformou příliš nepomohl. Tedy rozhodně ne těm, kteří se drží spoření si na důchod pomocí penzijního připojištění.

Přijetím tzv. druhého pilíře se dá říci, že de facto položil tento systém. Je zarážející, že se v České republice uchylujeme ke způsobům, které se už před mnoha lety neuchytily jinde, protože byli nepraktické a celkově nevýhodné.

Autor obrázku: Tax Credits

Profity ze státu …

I přesto, že nám stát příliš nepřeje, stále nabízí několik alternativ, jak od něj získat nejrůznější příspěvky de facto pouze za to, že se řádně připravujete. Příspěvky od státu se dají získat v penzijním připojištění a ve stavebním spoření. Výše příspěvků od státu jsou ohraničeny výšemi Vašich příspěvků, vždy mají však nějakou horní, maximální hranici.

V roce 2013 ceny energií rostou, ale můžete ušetřit

V roce 2013 ceny energií rostou, ale můžete ušetřit

Zdražuje se už téměř vše. Vzrostou ceny plynu, vody, elektřiny, alei tepla. Když se ale zaměříte na to, jak doma hospodaříte, mohlo by vás to zasáhnout méně citelně!

Jak můžete ušetřit?

Možná si myslíte, že když se zvedlo DPH o 1%, že nad tím mávnete rukou. Ale to není jen DPH, ceny plynu vzrosli až o 3%. Cena elektřiny má meziročně klesat o 6 %, ale zvýšení DPH na 21 % a příspěvek na OZE nám ji ve finále prodraží v průměru o 3 %. Cena vody se na různých místech naší země zvedne o 5 až 10 %.

Teď na tím rukou už asi jen tak nemávnete, ani se vám nedivím.

Nezoufejte

Umíte vést domácnost úsporně a nebo rozhazujete, kde se dá? Většina lidí s vodou nebo s šímkoliv jiným dost plýtvá a neuvědomuje si, na kolik Kč je to ve finále vyjde!

Pokud doma ještě stále přitápíte všemi světly s klasickými žárovkami, tak se nedivte, zkuste místo toho pořídit žárovky úsporné! Zamyslete se také nad spotřebiči, jako např, stará chladnička, mraznička, plynové kotle a radiátory bez nastavitelných termostatických ventilů, dosluhující sporáky atd…

Zkuste se projít po svém bytě a zapřemýšlet, kde jen tak vyhazujete peníze! Zkuste pro začátek jen vyměnit stáré žárovky za nové úsporné žárovky! Dejte těsnění do oken, kterými táhne, nebo do kohoutků v koupelně a v kuchyni namontujte spořiče vody!

Jak nakupovat a na co si při tom dát pozor?

Jak nakupovat a na co si při tom dát pozor?

POTRAVINY

Jdete nakupovat a až doma zjistíte, že jste na něco zapomněla? Je to tak pokaždé? Pokud ano, mám pro vás radu: napište si seznam. V mnohém lidem pomáhají.

Vytvářejte si ho postupně: když zjistíte, že vám došel cukr, neváhejte a napište to tam! Až potom půjdete nakupovat potraviny, určitě na nic nezapomenete, pokud budete mít tento seznam s sebou. Můžete si vzít třeba i tužku a jednotlivé věci si odškrtávat, bude to tak ještě přehlednější.

BOTY

Nejlepší je kupovat značkové boty, protože ty vydrží víc než boty např. od Vietnamců (neříkám, že ŽÁDNÉ boty od nich nejsou dobré, ale z pravidla za moc nestojí, bohužel). Je důležité, z jakého jsou materiálu: nejkvalitnější je kůže.

Také je dobré si s sebou vzít kamarádku, aby každý pár posoudila kritickým okem. Vám mohou určité boty připadat úžasné a neuvidíte na nich jedinou chybičku, zatímco kamarádka ano. Nejspíš to bude právě ona, kdo vás upozorní, že podpatky jsou z plastu (či jiného nekvalitního materiálu), což moc dlouho nevydrží, nebo že vám zrovna dvakrát nesluší. Pomůže vám s výběrem.

Ale pozor! Neberte místo kamarádky přítele, manžela, či kamaráda (pokud není gay), protože muži zrovna nemilují nakupování a v dámských botách se většinou moc nevyznají.

OBLEČENÍ

Zde platí více méně to samé, jako u bot: je nutný výběr správného obchodu a přizvat kamarádku. Kdo by vám jinak řekl, že ty kalhoty vám „dělají velký zadek“ nebo že v těch šatech máte „prsa jako stará panna“? Materiál zde ale nehraje tak velikou roli.

ZAŘÍZENÍ DO DOMÁCNOSTI

Pokud bydlíte v bytě s kamarádkami a každá máte svůj pokoj, tak si do něj samozřejmě můžete koupit, co chcete. Nikdo vám do toho nebude mluvit, a vlastně ani nemůže (pokud sama ale nebudete chtít).

Avšak pokud bydlíte s manželem (a tudíž máte společné jmění), tak se s ním budete muset poradit, než něco koupíte např. do obýváku, především když to bude něco většího, či dražšího.

Málo peněz? Jak jich mít více

Málo peněz? Jak jich mít více

Také řešíte neustálý nedostatek peněz? Kvůli nízkým příjmům si nemůžete dovolit dražší a kvalitnější potraviny a musíte namísto nich kupovat ty nejlevnější, u kterých raději ani nezkoumáte, z čeho jsou vlastně vyrobené? A dokonce se kvůli tomu nemůžete ani obléknout tak, jak byste chtěli, či nemůžete jet na dovolenou jinam, než pod stan, i když si ji zasloužíte?

Rozhodně v tom nejste sami a jistě i Vy znáte velkou spoustu lidí, kteří mají stejnou nebo podobnou situaci.

Vše vyžaduje oběti

Jistě se shodneme na to, že pokud něco chceme, musíme pro to také něco udělat – ovšem ne vždy k tomu bude stačit Vaše zaměstnání. Pokud patříte k řadovým zaměstnancům v nějaké továrně, zkuste zapřemýšlet a následně se poohlédnout po nějakém lepším zaměstnání.

Pokud se Vám ovšem nepodaří sehnat lepší zaměstnání, zhodnoťte, zdali by nebylo dobré přinášet ještě větší oběti, než doposud a začít pracovat ve dvou pracích – jednoduše skloubíte práci na HPP (hlavní pracovní poměr) s prací na VPP (vedlejší pracovní poměr).

Ponížení …ale proč?

Mnozí lidé, i když mají tu možnost, do druhého zaměstnání nepůjdou z důvodu, protože jim přijde ponižující. Pro každého z nás může být ponižujícím zaměstnáním něco jiného, velká spousta lidí ovšem označuje za ponižující povolání třeba uklízeče. Kde bychom ovšem byli bez uklízečů a uklízeček? Uklízeči/uklízečky sice dělají špinavou práci, ovšem jenom díky nim je čisto všude tam, kde je potřeba.

Pokud Vám ovšem tato práce nevadí, ale nemáte pouze rádi společnost, zkuste se poohlédnout třeba na internetu – velmi často jsou totiž sháněni uklízeči komerčních prostorů – ty se obvykle uklízí v pozdějších hodinách …za to jste tam ovšem sami, anebo s dalšími členy úklidové skupiny.

A co takhle víkendy?

Pro mnohé jistě nepředstavitelné …obětovat jediné dny volna po perném pracovním týdnu …nemalou motivací ovšem může být, že si díky víkendovému zaměstnání můžete přilepšit i o více jak 2/3 Vašeho stávajícího příjmu, což Vám umožní celkové lepší žití – budete si moci pořídit nové auto, budete moci opravit barák (byt), anebo dopřát svým dětem lepší vzdělání a zajistit jim tak v budoucnu lepší možnosti – a to nejenom pracovního uplatnění.

Zajištění dětí v budoucnu

Zajištění dětí v budoucnu

Snad každý rodič chce nějakým způsobem své dítě do budoucna zajistit, dopřát mu dobré vzdělání, pěkné oblečení nebo věci a v dospělosti ho tak říkajíc „nakopnout“ do začátku.

Jsou bonitní lidé, kteří si mohou dovolit financovat výdaje za školu svého dítěte přímo z účtu a nijak zvlášť je to neovlivní – jsou však i tací, kteří už na tom tak dobře nejsou – a právě proto by se měli připravit v dostatečném předstihu!

A jak na to? Je to velice jednoduché …buď formou spoření anebo formou investic. A je už jen a jen na Vás, jakou částku budete ochotni odkládat měsíčně – náklady se však s přibývajícím věkem dítěte stále zvyšují, a tak doporučuji jednou za čas tuto Vámi odkládanou částku navyšovat – stačí třeba i o stovku nebo o dvě – čím více peněz budete mít uložených, tím více jich budete mít.

Přibližné náklady na dítě

Mnozí z Vás si řeknou, že to utáhnou …že zaplatit dítěti tu a tam nějakou tu stovku je přeci jako nic …to však mohou říct jedině lidé, kteří děti buď nemají, nebo kteří jsou velmi bonitní …zkrátka a prostě nevědí, o čem mluví. Už jenom na základní výbavu, výživu pro kojence (pokud už nekojíte), plenky a další potřebné věci, bez kterých se nelze obejít, Vás vyjde nejméně na 40 – 60 000,– Kč během 6-ti let.

Ve školním věku (od 6-ti do 15-ti let) Vás vyjdou nutné investice do dítěte min. na 50 000,– Kč – nepočítáme-li stravné.

V momentě, kdy nastoupí Vaše dítě na SŠ, náklady se rapidně zvýší – na částku kolem 80 000,– Kč během 4 let – a co teprve, když studuje školu soukromou a ještě ke všemu je tam ubytovaný na internátu? V Takovém případě Vás celá škola, včetně školného, internátu, stravného, kapesného apod. vyjde min. na 40 – 50 000,– Kč/rok – výše samozřejmě závisí na ceně školného, internátu apod.

A když se Vaše dítě rozhodně jít i na VŠ, náklady budou klidně i 2x vyšší jak za SŠ. Nesmíme také opomenout, že budeme chtít dát svému dítěti po ukončení škol/y nějaké peníze do začátku – což znamená další odklad peněz po celou dobu, kdy Vaše dítě studovalo – jakou částku mu budete chtít dopřát, to už je opět jen a jen na Vás.

Snížení příjmů

Nejenom, že Vám při pořízení dítěte velmi stoupnou výdaje, ale také jeden z partnerů či manželů odejde na mateřskou dovolenou (většinou žena). A dnešní příspěvky na MD nejsou moc velké, takže Vám sotva vystačí na pokrytí nutných nákladů spojených s dítětem a něco málo Vám zbude i na běžný chod domácnosti, např. na jídlo.

Není pravdou, že partner bude vše platit …pokud je to průměrný Čech, bere 16 – 20 000KČ/měsíc, což vystačí sotva na splacení hypotéky (dle výše úvěru, klidně i 5 000,– Kč/měsíc), dále pak nutná pojištění, inkaso apod.

A proto je dobré se na tuto fázi života začít připravovat co nejdříve – byť to mnohým z Vás přijde jako nesmysl, zakládat si spoření třeba už jako 20-ti letí – ovšem, až Vám bude třeba 30 let, uvidíte, že budete litovat, že jste si nezaložili spoření v době, kdy jste mohli odkládat třeba jenom 500,– Kč a měli byste o starostech.