Jak snížit náklady na vytápění?

Jak snížit náklady na vytápění?

Dnes velice často kladená otázka. A jak tedy doopravdy za vytápění domu ušetřit? Ať jste majiteli staršího domu nebo se teprve chytáte stavět, je několik možností, jak své peněžence ulehčit. Přečtěte si několik typů a zkuste to, budete příjemně překvapeni!

Tepelná izolace nade vše!

Dům není jen pár cihel a střecha. Stejně jako si my v zimě vezmeme svetr i dům, aby v něm bylo teplo, potřebuje tepelnou izolaci. Polystyrenové desky, minerální nebo skelnou vatu, to asi všichni alespoň trochu znají, ale možná je trochu podceňujete. Jestliže máte starší nezateplený dům, izolace je určitě to, co byste měli volit jako první krok k úsporám energie. To samé platí samozřejmě i pro novostavby.

Autor obrázku: mrwynd

Okna mohou klamat!

Ač vám přijde, že vaše stará okna suprově těsní, je to nejlepší místo pro vznik tepelných mostů a tím pádem díky nim dochází i k obrovským únikům tepla. Nešetřete na nich, nevyplatí se to! Na trhu se Vám nabízí spousta možností i za velice nízké ceny, neváhejte a investujte do nich, za pár let se sami zaplatí.

Orientace…

Starý dům už těžko otočíte, ale pro novostavby je vhodné místnosti, kde chcete mít teplíčko a ve kterých trávíte nejvíce času, orientovat na jižní stranu. Nejenom že vás budou paprsky hřát, dodají vám i spoustu světla po celý den. A říkejte, co chcete, dodá vám to i spoustu dobré nálady

Autor obrázku: Bryn Pinzgauer

Podlahové vytápění

Tento způsob vytápění, je sice dražší na samotnou realizaci, než běžné topení, které známe, ale za to už vás nikdy nebudou zábst nohy a co hlavně, místnosti se tímto způsobem vyhřejí mnohem rychleji a není nutná taková teplota vody v trubách. A teď něco, co potěší hlavně ženy: jelikož u podlahového vytápění stoupá teplo od podlahy jen pomalu, nedochází k takové cirkulaci vzduchu jako u běžných topných těles, tím pádem se nevíří prach a je tedy vhodné pro alergiky.

Na střeše záleží

Nejenom její zateplení, ale i její typ hraje roli. Jestliže zvolíte střechu s velkými okny směřovanými na jih, už to je velice dobré. Nejvhodnější je však v tomto případě střecha rovná či pultová, kdy velkými okenními plochami může do pokoje proudit spousta tepla po celý den.

Přeji Vám příjemné bydlení!

Příliš velká spotřeba energií?

Příliš velká spotřeba energií?

V dnešní době řeší stále se zvyšující odběr energií snad každý. A nejenom, že odběr více většího množství energií stojí více peněz, ale cena, kterou za ně musíme platit, se zvyšuje zrovna tak. Příčin, proč nám stoupá odběr energií i proč platíme rok od roku více, je hned několik. Je to velká problematika, kterou je potřeba řešit, pokud nechceme platit tak velké inkaso. Je ovšem jasné, že se stále se zvyšujícími cenami energií (zejména elektřiny), nedosáhneme stejného placení, jako třeba před 10-ti lety.

Příčiny větší spotřeby

Příčinou větší spotřeby energie může být nejenom časté používání domácích spotřebičů, nechávání puštěné televize apod., ale dokonce i samotné stáří spotřebičů množství odebrané energie ovlivňuje. Není tomu tak u všech spotřebičů, nebo to je u některých nepatrná změna, že není příliš podstatná (např. notebook, úsporné žárovky apod.).

Pokud ovšem vezmeme v potaz spotřebiče, které už sami o sobě spotřebovávají vysoké množství energie (sporák, trouba, žehlička, fén na vlasy, vysavač atp.) a přičteme k nim jejich stáří, spotřeba je výrazně vyšší. Dalším velkým žroutem v domácnosti může být mytí nádobí – mytím pod volným proudem totiž spotřebujete mnohem větší množství vody, než třeba v myčce na nádobí. Ta sice spotřebovává jak elektřinu, tak i vodu, ale ve výsledku je to stále úspornější.

Víte, že můžete šetřit při ohřívání vody? Pomůže průtokový ohřívač Delimano.

Jak spotřebovat méně?

Bavíme-li se o elektrických spotřebičích, je dobré je po pár letech obměňovat. Velké úspory také dosáhnete, budete-li využívat největší žrouty při nočním proudu. Např. pračka také spotřebuje poměrně velké množství energií (elektřina i voda). Rozhodně nenechávejte zbytečně puštěné spotřebiče, u kterých pak třeba půl hodiny nejste. Jedno nevypnutí televize je možná nepodstatné, když ji ovšem za měsíc nevypnete 50x, už se to nakupí a odrazí se to na ceně inkasa.

Dobrým tahem jsou také spořivé žárovky, které je dobré vyměnit v celé domácnosti, aby byly skutečně efektivní. Zbytečně nesviťte a máte-li doma bojler na ohřívání vody, používejte vodu tak, aby se znovu ohřívala až na noční proud. Ušetříte tím značné množství peněz.