Šetřete na jídle

Šetřete na jídle

Tohle zná přece každý. Přijde do obchodu, kde vidí spoustu potravin, které by si hned rád koupil i domů. Také se vám stává, že při pohledu na cenu, se vám doslova protočí panenky? Je tomu tak, že v poslední době ceny neustále stoupají. Zvážíme-li rodinný rozpočet, určitě budou největší položkou potraviny. Pokud se však budete snažit ušetřit při vaření, jistě ušetřené penízky udělají radost všem členům rodiny.

Autor obrázku: M Glasgow

Myslete na to, že i levnější potraviny, mohou být mnohdy stejně kvalitní nebo kvalitnější, než drahé potraviny. Začněte se změnou stravování právě teď a můžete přitom opravdu ušetřit.

Zkuste se nedržet hesla, že čím dražší jídlo je, tím je kvalitnější. Většinou se jedná o omyl, a proto si čtěte etikety a složení potravin, před tím, než je koupíte. Někdy je také dobré sledovat v televizi, na internetu či v časopisech – testy potravin. Určitě vás výsledky mnohdy překvapí. Dalším tipem je nakupovat ve slevách. Někdy se vám může zdát, že když koupíte něco o pár korun dražší, tak se nic nestane. Ba naopak. Vezměte si, že takhle budete nakupovat celý měsíc. Pokud budete sledovat akce, můžete tím mnoho ušetřit.

Nekupujte polotovary. Sice vám ušetří čas a práci, kterou strávíte při přípravě, ale jejich cena je vyšší než kdybyste si jídlo připravili doma sami. Zdraví prospěšné také příliš nejsou. Pokud budete kupovat sezónní potraviny, pak jistě nějakou tu korunu také ušetříte. Je přece jasné, že při nákupu např. broskví mimo sezonu, si jistě připlatíte. Další velkou chybou, kterou mnozí dělají, je zbytečně placení obalu. U velkého množství potravin si připlatíte nejen za kvalitu, ale také za obal. Ale proč kupovat výrobek s překrásným obalem, který stejně později skončí v koši?

Zamyslete se nad tím, za co utrácíte a kde můžete ušetřit. Je přece více možností, jak zaplatit méně. Přiznejte si, jak šetříte vy?

Pozor na nekalé praktiky obchodníků

Pozor na nekalé praktiky obchodníků

Autor obrázku: Jungle Jim’s International Market

Nakupovat musí dnes snad každý. Ať už je to oblečení, potraviny či hygienické pomůcky. Ne  vždy jsouk nám však obchodníci féroví, a tak mnohdy dochází k jejich nekalým praktikám, které už nejspíš nikdo nevymýtí.

Jedná-li so menší řetězce, jako je např. Lidl, Penny market, Kafuland apod., nepříliš často se setkáme, že by došlo k uvedení v omyl. Pokud se ovšem jedná o větší řetěze, jako jsou třeba TESCO nebo Globus, stává se, že nevymění cenovku a na pokladně už Vám účtují původní cenu.

Braňte se!

Pokud jste si chtěli koupit zboží ve slevě, která byla uvedena na cenovce, máte na to právo, i když už jejich slevová akce skončila. Obchodníci se často cukají a nechtějí Vám sníženou cenu uznat, když už je po slevovém období, do něhož to spadalo. Vy ovšem máte nárok na cenu, jakou obchodník uvedl u zboží na regálu. Samozřejmě, pokud odmítne prodejce toto akceptovat, můžete si i přivolat policii, která by měla vše vyřešit (tohle všechno je totiž uvedeno v zákoně na ochranu spotřebitelů).

Pokud to za to stojí …

Autor obrázku: Rob Stinnett

Dříve, než se pustíte do pře se zodpovědným vedoucím pracovníkem nějaké obchodné jednotky, uvědomte si, zdali Vám to za to skutečně stojí. Jedná-li se o rozdíl v ceně třeba o 1Kč, asi to moc smysl mít nebude …jednalo-li by se ovšem už o vyšší částky, rozhodně to smysl má. A pokud na Vás budou ještě ke všemu přes jejich vlastní chybu nepříjemní, nebojte se a otevřete si ústa – samozřejmě ale poze do jisté míry.

Stejně, jako máte právo na zakoupení zboží za cenu, která je uvedena na regálu, máte právo být vyslyšeni, a tak Vás příslušný pracovník nemůže odbít s tím, že to řešit nehodlá.

Dejte si na ně pozor

S nekalými praktikami obchodníků se můžete setkat nejenom v kamenných obchodech, ale hlavně na předváděcích akcích a u podomních prodejců, kteří se neostýchají a používají klidně i vyhrožování a většinou fiktivní informace. Neméně časté je, že Vám slíbí dárek zdarma, pokud si něco objednáte.

Většina jejich výrobků je totiž až brutálně předražených. A když za měsíc divíte úplně ten samý výrobek v kamenném obchodě desetkrát levnější, asi Vás to dost zamrzí. Proto je lepší se všem temto předváděcím akcím vyvarovat a poslouchat svůj zdravý rozum. Stejně tak si nikdy nepouštějte do domu podomního prodejce, často prezentovaného jako obchodního zástupce.

Doprava a její ceny (autobusy a vlaky)

Doprava a její ceny (autobusy a vlaky)

Autor obrázku: R7926

Obecně je dáno, že čím kratší vzdálenost chceme překonat, tím více musíme k poměru dlouhé vzdálenosti zaplatit. Nejlevnějšími dopravními prostředky na krátkou vzdálenost jsou autobusy a na dlouho vzdálenost zase vlaky. Dopravci mají ceny vyměřené tak, že i jízda 2km vyjde skoro stejně, jako jízda 10km …vypočítávají je dle „norem“, které mají sami určeny – samozřejmě jsou ale pod dozorem státu.

Dostupnost autobusů a vlaků

Snad každý zná autobusy i vlaky. Autobusová doprava je obvykle rozšířena i v těch nejmenších a nejodlehlejších vesnicích, samotách a místech …ne vždy je to však pravidlem, a proto jsou i tací, kteří musí chodit na autobus i pár kilometrů. Zejména autobusová doprava je dotována státem, resp. obcemi. Ne všude by se totiž dopravci vyplatilo jezdit. Vlaková doprava je rozšířena zejména ve velkých a větších městech – obvykle v těch frekventovanějších.

Autor obrázku: Jose and Roxanne

Autobus vs. vlak

Autobusy jsou dnes nejrozšířenějšími hromadnými dopravními prostředky. Poměrně snadno se dostávají všude, kam vede silnice. Jejich kapacita je ku velikosti poměrně veliká. Navíc mají i velké úložné prostory a je tedy možné přepravovat i větší zavazadla. To samé samozřejmě lze i ve vlaku, který má také oproti autobusu mnohem větší kapacitu. Vlaky mohou také nabídnout mnohem více soukromí, ale i prostoru. Neméně podstatné je, že v každém vlaku je prostorná toaleta, což ve většine autobusů nebývá.

Využijte slev

Pokud cestujete dopravními prostředky hromadné dopravy pravidelně, neplaťte zbytečně více, než kolik skutečně musíte. Většina dopravců nabízí možnost slev – obvykle je to přes elektronické karty.

Využívat těchto možných slev se vyplatí i v případě, že jezdíte vlakem jednou týdně na dlouhou vzdálenost. Většina dopravců poskytuje na internetu kalkulátory slev a kolik s jejich slevou ušetříte. Pokud jej ovšem nemají na internetu, měli by Vám informace o slevách poskytnout na kterékoliv jejich pobočce.

Nakupování v kamenných obchodech – Na co si dávat při nakupování pozor?

Nakupování v kamenných obchodech – Na co si dávat při nakupování pozor?

Je toho mnoho … Jistě všichni z Vás znají reklamy velkých, ale i menších obchodníků, ve kterých lákají na zlevněné zboží či na množstevní slevy na to či ono. Je ovšem všechno přesně tak, jak říkají?

Ano, některé slevy jsou oproti původním cenám skutečně výhodné …nutno si však uvědomit, že obchodník na všem, co Vám prodá, vždy vydělává – a to nemalé peníze. Tyto reklamy však mají z úkol nalákat lidi nejenom na zlevněné zboží, ale i na vše ostatní.

Trik obchodníků, abyste koupili to, co oni chtějí

Ať už navštívíte jakýkoliv obchod (zejména super/hyper markety) či velká obchodní centra nebo domy v důsledku nějakých slev, či zkrátka že potřebujete, vždy se setkáte s „trikem“, který využívají obchodníci po celém světě, jak Vám dát podvědomě najevo, co si máte koupit, i když to třeba ani nepotřebujete.

Takovýto postup obchodníků je zcela zběžný a velmi okatý …ale i přes to mu mnozí podléhají. Zboží v obchodech je totiž umisťováno nikoli tak, jak ho lidé potřebují …ale tak, jak se ho potřebuje prodejce zbavit – zboží, kterého má prodejce přebytek nebo má brzký konec doby trvanlivosti nejenom zlevní, ale především ho umístí mezi první věci v prodejně, které uvidíte. Dá ho do popředí a zejména ho umístí do výšky očí, aby bylo nejlépe vidět.

Obecně je také známo, že nejvíce upoutá zrak lidí červená barva, a proto velká spousta prodejců používá barvy jí podobné. Velmi často se lze setkat se svítivě oranžovou barvou s černými nápisy (na tmavě červené nejsou černé nápisy příliš vidět a světle červená barva moc nezaujme).

Jak se tomuto triku vyvarovat?

Je to velmi jednoduché, ale uznávám, že pro mnoho lidí jistě obtížné. Jednoduše si v obchodu vezměte pouze to zboží, co opravdu potřebujete a nekupujte něco, co je o 3 Kč levnější než obvykle a přitom to ani nevyužijete.

Do zásob se vyplatí nakupovat např. mouku, cukr, konzervy a další dlouho trvanlivé zboží. Rozhodně ale nemá cenu nakupovat něco, co využijeme třeba jenom 2x do roka. Takové věci Vám pak doma akorát zabírají místo a co hůř …mnohdy se i zkazí, protože na ně zapomeneme. Někdy je také dobré (a v praxi velmi běžné) si napsat seznam potřebných věcí a držet se ho.