Jak snížit náklady na vytápění?

Jak snížit náklady na vytápění?

Dnes velice často kladená otázka. A jak tedy doopravdy za vytápění domu ušetřit? Ať jste majiteli staršího domu nebo se teprve chytáte stavět, je několik možností, jak své peněžence ulehčit. Přečtěte si několik typů a zkuste to, budete příjemně překvapeni!

Tepelná izolace nade vše!

Dům není jen pár cihel a střecha. Stejně jako si my v zimě vezmeme svetr i dům, aby v něm bylo teplo, potřebuje tepelnou izolaci. Polystyrenové desky, minerální nebo skelnou vatu, to asi všichni alespoň trochu znají, ale možná je trochu podceňujete. Jestliže máte starší nezateplený dům, izolace je určitě to, co byste měli volit jako první krok k úsporám energie. To samé platí samozřejmě i pro novostavby.

Autor obrázku: mrwynd

Okna mohou klamat!

Ač vám přijde, že vaše stará okna suprově těsní, je to nejlepší místo pro vznik tepelných mostů a tím pádem díky nim dochází i k obrovským únikům tepla. Nešetřete na nich, nevyplatí se to! Na trhu se Vám nabízí spousta možností i za velice nízké ceny, neváhejte a investujte do nich, za pár let se sami zaplatí.

Orientace…

Starý dům už těžko otočíte, ale pro novostavby je vhodné místnosti, kde chcete mít teplíčko a ve kterých trávíte nejvíce času, orientovat na jižní stranu. Nejenom že vás budou paprsky hřát, dodají vám i spoustu světla po celý den. A říkejte, co chcete, dodá vám to i spoustu dobré nálady

Autor obrázku: Bryn Pinzgauer

Podlahové vytápění

Tento způsob vytápění, je sice dražší na samotnou realizaci, než běžné topení, které známe, ale za to už vás nikdy nebudou zábst nohy a co hlavně, místnosti se tímto způsobem vyhřejí mnohem rychleji a není nutná taková teplota vody v trubách. A teď něco, co potěší hlavně ženy: jelikož u podlahového vytápění stoupá teplo od podlahy jen pomalu, nedochází k takové cirkulaci vzduchu jako u běžných topných těles, tím pádem se nevíří prach a je tedy vhodné pro alergiky.

Na střeše záleží

Nejenom její zateplení, ale i její typ hraje roli. Jestliže zvolíte střechu s velkými okny směřovanými na jih, už to je velice dobré. Nejvhodnější je však v tomto případě střecha rovná či pultová, kdy velkými okenními plochami může do pokoje proudit spousta tepla po celý den.

Přeji Vám příjemné bydlení!

Šetřete na jídle

Šetřete na jídle

Tohle zná přece každý. Přijde do obchodu, kde vidí spoustu potravin, které by si hned rád koupil i domů. Také se vám stává, že při pohledu na cenu, se vám doslova protočí panenky? Je tomu tak, že v poslední době ceny neustále stoupají. Zvážíme-li rodinný rozpočet, určitě budou největší položkou potraviny. Pokud se však budete snažit ušetřit při vaření, jistě ušetřené penízky udělají radost všem členům rodiny.

Autor obrázku: M Glasgow

Myslete na to, že i levnější potraviny, mohou být mnohdy stejně kvalitní nebo kvalitnější, než drahé potraviny. Začněte se změnou stravování právě teď a můžete přitom opravdu ušetřit.

Zkuste se nedržet hesla, že čím dražší jídlo je, tím je kvalitnější. Většinou se jedná o omyl, a proto si čtěte etikety a složení potravin, před tím, než je koupíte. Někdy je také dobré sledovat v televizi, na internetu či v časopisech – testy potravin. Určitě vás výsledky mnohdy překvapí. Dalším tipem je nakupovat ve slevách. Někdy se vám může zdát, že když koupíte něco o pár korun dražší, tak se nic nestane. Ba naopak. Vezměte si, že takhle budete nakupovat celý měsíc. Pokud budete sledovat akce, můžete tím mnoho ušetřit.

Nekupujte polotovary. Sice vám ušetří čas a práci, kterou strávíte při přípravě, ale jejich cena je vyšší než kdybyste si jídlo připravili doma sami. Zdraví prospěšné také příliš nejsou. Pokud budete kupovat sezónní potraviny, pak jistě nějakou tu korunu také ušetříte. Je přece jasné, že při nákupu např. broskví mimo sezonu, si jistě připlatíte. Další velkou chybou, kterou mnozí dělají, je zbytečně placení obalu. U velkého množství potravin si připlatíte nejen za kvalitu, ale také za obal. Ale proč kupovat výrobek s překrásným obalem, který stejně později skončí v koši?

Zamyslete se nad tím, za co utrácíte a kde můžete ušetřit. Je přece více možností, jak zaplatit méně. Přiznejte si, jak šetříte vy?

V roce 2013 ceny energií rostou, ale můžete ušetřit

V roce 2013 ceny energií rostou, ale můžete ušetřit

Zdražuje se už téměř vše. Vzrostou ceny plynu, vody, elektřiny, alei tepla. Když se ale zaměříte na to, jak doma hospodaříte, mohlo by vás to zasáhnout méně citelně!

Jak můžete ušetřit?

Možná si myslíte, že když se zvedlo DPH o 1%, že nad tím mávnete rukou. Ale to není jen DPH, ceny plynu vzrosli až o 3%. Cena elektřiny má meziročně klesat o 6 %, ale zvýšení DPH na 21 % a příspěvek na OZE nám ji ve finále prodraží v průměru o 3 %. Cena vody se na různých místech naší země zvedne o 5 až 10 %.

Teď na tím rukou už asi jen tak nemávnete, ani se vám nedivím.

Nezoufejte

Umíte vést domácnost úsporně a nebo rozhazujete, kde se dá? Většina lidí s vodou nebo s šímkoliv jiným dost plýtvá a neuvědomuje si, na kolik Kč je to ve finále vyjde!

Pokud doma ještě stále přitápíte všemi světly s klasickými žárovkami, tak se nedivte, zkuste místo toho pořídit žárovky úsporné! Zamyslete se také nad spotřebiči, jako např, stará chladnička, mraznička, plynové kotle a radiátory bez nastavitelných termostatických ventilů, dosluhující sporáky atd…

Zkuste se projít po svém bytě a zapřemýšlet, kde jen tak vyhazujete peníze! Zkuste pro začátek jen vyměnit stáré žárovky za nové úsporné žárovky! Dejte těsnění do oken, kterými táhne, nebo do kohoutků v koupelně a v kuchyni namontujte spořiče vody!

Šikovné ruce můžou ušetřit hodně peněz

Šikovné ruce můžou ušetřit hodně peněz

Pokud také patříte k těm lidem, kteří rádi šetří, anebo šetřit musí, jistě hledáte co nejvíce způsobů, jak ušetřit.

Např. rozbité věci, které nejsou doslova sešrotované, nemusíte hned vyhazovat a koupit namísto nich nové, anebo je odnášet do servisu, kde si za jejich opravu řeknou o částky ve výši stovek, ale někdy i tisícovek. Samotný Váš um Vám totiž může ušetřit mnohdy i výrazné množství peněz, které jistě dokážete využít někde jinde …třeba si je nechat zhodnotit.

I rozbité může být užitečné

Pokud se Vám nějaká věc rozbije tak, že už ji nelze opravit, podívejte se, zdali by se z ní nedalo něco zachovat – části, které nebyly zničeny, lze využít jako náhradní díly k té samé, ale nové věci, kdyby se Vám náhodou také rozbila …anebo je lze použít k něčemu úplně jinému – zkrátka k tomu, k čemu se budou hodit.

Pokud ovšem nemáte rádi „zbytečnosti“ či máte malý byt, neschovávejte je a raději doufejte, že už se Vám to nerozbije.

Svou šikovností si můžete i přilepšit

Pokud se osvědčíte jako skutečně dobří opraváři, zmiňte se o tom svým známým a lidem ve svém okolí. Každému se totiž čas od času doma něco pokazí a kdo jiný by jim s tím mohl pomoci, než „vyhlášený“ opravář.

Jistě Vás mnozí za pomoc neodbydou „pouhým“ poděkováním, ale nabídnou Vám třeba nějakou drůbež, moučník či peníze. Odměnu přijměte, ať neurazíte a také tím dáte najevo, že máte nějakou cenu a že nebudete dělat nic jenom tak …

Nic není nemožné (dejte hlavy dohromady)

Pokud se Vám zdá nějaká věc poškozena natolik, že ji nezvládnete opravit, nezoufejte …nic totiž není nemožné! Je totiž pouze možné, že jste s podobným poškozením dané věci ještě nesetkali, a tak nemáte příliš dobrou představu o tom, jak ji spravit. A než abyste ji ještě více poničili, zkuste se třeba také poradit se svými kamarády …ale nebraňte se ani radě odborníka ve specializovaných obchodech.

Jak nakupovat a na co si při tom dát pozor?

Jak nakupovat a na co si při tom dát pozor?

POTRAVINY

Jdete nakupovat a až doma zjistíte, že jste na něco zapomněla? Je to tak pokaždé? Pokud ano, mám pro vás radu: napište si seznam. V mnohém lidem pomáhají.

Vytvářejte si ho postupně: když zjistíte, že vám došel cukr, neváhejte a napište to tam! Až potom půjdete nakupovat potraviny, určitě na nic nezapomenete, pokud budete mít tento seznam s sebou. Můžete si vzít třeba i tužku a jednotlivé věci si odškrtávat, bude to tak ještě přehlednější.

BOTY

Nejlepší je kupovat značkové boty, protože ty vydrží víc než boty např. od Vietnamců (neříkám, že ŽÁDNÉ boty od nich nejsou dobré, ale z pravidla za moc nestojí, bohužel). Je důležité, z jakého jsou materiálu: nejkvalitnější je kůže.

Také je dobré si s sebou vzít kamarádku, aby každý pár posoudila kritickým okem. Vám mohou určité boty připadat úžasné a neuvidíte na nich jedinou chybičku, zatímco kamarádka ano. Nejspíš to bude právě ona, kdo vás upozorní, že podpatky jsou z plastu (či jiného nekvalitního materiálu), což moc dlouho nevydrží, nebo že vám zrovna dvakrát nesluší. Pomůže vám s výběrem.

Ale pozor! Neberte místo kamarádky přítele, manžela, či kamaráda (pokud není gay), protože muži zrovna nemilují nakupování a v dámských botách se většinou moc nevyznají.

OBLEČENÍ

Zde platí více méně to samé, jako u bot: je nutný výběr správného obchodu a přizvat kamarádku. Kdo by vám jinak řekl, že ty kalhoty vám „dělají velký zadek“ nebo že v těch šatech máte „prsa jako stará panna“? Materiál zde ale nehraje tak velikou roli.

ZAŘÍZENÍ DO DOMÁCNOSTI

Pokud bydlíte v bytě s kamarádkami a každá máte svůj pokoj, tak si do něj samozřejmě můžete koupit, co chcete. Nikdo vám do toho nebude mluvit, a vlastně ani nemůže (pokud sama ale nebudete chtít).

Avšak pokud bydlíte s manželem (a tudíž máte společné jmění), tak se s ním budete muset poradit, než něco koupíte např. do obýváku, především když to bude něco většího, či dražšího.