Šetřete na jídle

Šetřete na jídle

Tohle zná přece každý. Přijde do obchodu, kde vidí spoustu potravin, které by si hned rád koupil i domů. Také se vám stává, že při pohledu na cenu, se vám doslova protočí panenky? Je tomu tak, že v poslední době ceny neustále stoupají. Zvážíme-li rodinný rozpočet, určitě budou největší položkou potraviny. Pokud se však budete snažit ušetřit při vaření, jistě ušetřené penízky udělají radost všem členům rodiny.

Autor obrázku: M Glasgow

Myslete na to, že i levnější potraviny, mohou být mnohdy stejně kvalitní nebo kvalitnější, než drahé potraviny. Začněte se změnou stravování právě teď a můžete přitom opravdu ušetřit.

Zkuste se nedržet hesla, že čím dražší jídlo je, tím je kvalitnější. Většinou se jedná o omyl, a proto si čtěte etikety a složení potravin, před tím, než je koupíte. Někdy je také dobré sledovat v televizi, na internetu či v časopisech – testy potravin. Určitě vás výsledky mnohdy překvapí. Dalším tipem je nakupovat ve slevách. Někdy se vám může zdát, že když koupíte něco o pár korun dražší, tak se nic nestane. Ba naopak. Vezměte si, že takhle budete nakupovat celý měsíc. Pokud budete sledovat akce, můžete tím mnoho ušetřit.

Nekupujte polotovary. Sice vám ušetří čas a práci, kterou strávíte při přípravě, ale jejich cena je vyšší než kdybyste si jídlo připravili doma sami. Zdraví prospěšné také příliš nejsou. Pokud budete kupovat sezónní potraviny, pak jistě nějakou tu korunu také ušetříte. Je přece jasné, že při nákupu např. broskví mimo sezonu, si jistě připlatíte. Další velkou chybou, kterou mnozí dělají, je zbytečně placení obalu. U velkého množství potravin si připlatíte nejen za kvalitu, ale také za obal. Ale proč kupovat výrobek s překrásným obalem, který stejně později skončí v koši?

Zamyslete se nad tím, za co utrácíte a kde můžete ušetřit. Je přece více možností, jak zaplatit méně. Přiznejte si, jak šetříte vy?

Příliš mnoho výdajů za potraviny?

Příliš mnoho výdajů za potraviny?

Také řešíte příliš vysoké výdaje za potraviny? Kupujete stále to samé co dříve, ale platíte za to čím dál více? Je mnoho lidí, kteří tohle přijmou …jsou to zejména ti bonitnější lidé. Avšak Ti, kteří nemají peněz nazbyt a musí každou korunu obrátit dvakrát, už řeší, kde by nějaké peníze ušetřili. A to ať už se jedná o zbytné či nezbytné výdaje. Výdaje za potraviny zpravidla stoupají s každým přírůstkem do rodiny, zejména pak stoupají v období výchovy kojenců, kterým se musí kupovat speciální strava.

Jak ušetřit?

Nejefektivnějším způsobem jak ušetřit nemusí být omezování se …nemusíme si odepřít vše, co máme rádi. Jednoduše stačí nahradit některé potraviny jinými. Je samozřejmé, že ne vše, co dáme jako náhražku za jinou potravinu, bude stále chutnat stále stejně dobře …v takovém případě nám však mnohdy mohou pomoci různá koření a dochucovadla, která až tak drahá nejsou.

Většinou jsou chutě o zvyku, a tak když nahradíme něco, co jsme zvyklí jíst několik let, něčím jiným, rozdíl může být mnohdy velmi znatelný …po nějakém čase si na to však také zvykneme.

Kupováním levnějších potravin také ušetříme …nyní se nejedná o náhražky stávajících výrobků, ale např. o pizzu, které je dostupných v obchodě hned několik druhů. Spousta lidí si kupuje pizzy od světových výrobců, jako je např. Ristorante nebo Alfredo.

Že mají ovšem hned vedle pizzu, která je 2x větší a o polovinu levnější, to už je nezajímá a většinou to odbydou slovy, že „nebudou jíst tyhle nekvalitní potraviny“ – faktem ovšem je, že téměř nikdo se nikdy nedívá pořádně na složení dané výrobku a usuzují tak pouze podle ceny nebo dle značky.

Co je výsledkem?

Výsledkem je úspora Vašich financí, které můžete využít jinde, či  si je nechat zhodnotit v bance nebo ve spořitelně. Levnější jídlo nemusí být vždy méně chutné než to drahé, záleží pouze na každém z nás, jestli jsme schopni přijmout, že i levnější může být mnohdy chutnější a lepší.