Značka nebo kvalita?

Značka nebo kvalita?

Autor obrázku: Sodanie Chea

Nemálo lidí si plete tyto dva pojmy …známá značka totiž nemusí být vždy zárukou kvality. V mnohých případech dochází ke zničení konkurence menšími prodejci těch velkých a známých. Jsou totiž schopni nabídnout stejnou, anebo někdy i lepší kvalitu, a to za výrazně nižší cenu, což je zejména v dnešní době pro lidi zajímavé. Ale najdou se samozřejmě i takoví, kteří jsou zámožní, nakupují pouze ve vybraných obchodech, a že by někde mohlo být i lépe, se jim vymluvit nedá.

Ani cena není měrnou jednotkou kvality!

Velká spousta lidí si myslí, že jakmile je něco drahé, je to i kvalitní. A čím dražší, tím kvalitnější to je. Ovšem ne vždy tomu tak je, i když je to v některých případech klamavé. Někdy od sebe mohou být dvě stejné věci podobné, anebo stejné kvality, cenově velmi daleko.

Obvykle se ovšem jedná o „dobrou vůli“ prodejců, jakou cenu nasadí, a budou-li chtít zákazníků co nejvíce, či nikoliv. Většina lidí ale samozřejmě bude stále kupovat to, co vypadá alespoň trochu k světu, je to levné, a zároveň to nosí jméno nějaké známější značky.

Autor obrázku: Matthew Rutledge

Nižší cena

Někteří lidé, když vidí nějakou věc, kterou chtěli, v jiném obchodě třeba i 2x levnější, jsou šťastní, kolik peněz ušetří. Jiní jsou naopak zase zaskočení a hledají na té levnější věci kdejakou chybu – a to vše jenom proto, že ji má konkurence výrazně levnější. Důvodů může být hned několik …mezi hlavní patří, že chtějí buď konkurenci přetáhnout zákazníky, anebo doprodávají zboží, o které přáliš velký zájem nebyl.

Dávejte si pozor

Pokud nosíte skutečně kvalitní oblečení, které něco vydrží, je pohodlné, zvýrazňuje ladné křivky Vašeho těla a zkrátka se v něm cítíte dobře, dávejte si na něj pozor. Nikdy nevíte, co se může stát, a tak si raději na nebezpečné aktivity berte něco méně kvalitního či drahého i za cenu, že to nebude tak úplně pohodlné. Pořízení některých kvalitních věcí či oblečení, může být někdy i drahou záležitostí.

Jak minimalizovat výdaje za oblečení

Jak minimalizovat výdaje za oblečení

Mnozí lidé si stále říkají, že čím levněji pořídí, tím lépe udělají. Platí to ale skutečně o všem? Schválně …kolikrát do roka si třeba musíte kupovat nové boty, protože jste je koupili levně třeba na vietnamské tržnici? Dvakrát, třikrát, nebo i čtyřikrát? A že by bylo příčinou to, že se Vám třeba boty rozpadly nebo chození v nich už pro Vás bylo bolestivé? Šetřit je dobré, ovšem zamysleme se nad tím, kde se má šetřit a kde stojí za to dát navíc třeba i pár stovek. Osobně se řídím motem: „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.“

Levné vs. kvalitní

Co vlastně znamená slovo levné? Pro každého je to zonačení jinak vysoké částky …pro někoho je levné 100KČ, pro někoho zase třeba 1 000KČ. Nutno si ovšem uvědomit, zdali Vás v závěru nevyjde levněji, koupíte-li si nějakou věc dražší, než abyste si kupovali čtyřikrát ročně tu samou proto, že se Vám ta předchozí zničila.

Že s botami zakoupenými u Vietnamců nebudete držet krok s dnešní módou, se tu ani nebudeme bavit, protože to je snad každému jasné. Dříve, než si půjdete něco koupit, zamyslete se, kolik investujete a jestli nedat raději přednost dražšímu, ale podstatně kvalitnějšímu zboží, nežli si kupovat nekvalitní, které stojí třeba dvakrát méně, ale za to se Vám ještě rychleji zničí.

Rozdíl ve výdrži …

Rozdíl ve výdrži je různý …zejména se musí brát v potaz, co v daném oblečení či botách děláte, jak je využíváte, jak často, jestli se o ně nějak staráte apod. Je jasné, že budete-li v botách z vietnamské tržnice za 300KČ chodit často celodenní pochody dlouhé třeba 30km, velmi rychle se Vám zničí …odřou se, můžete si lehko třeba propíchnout podrážku, jejich lepení nevydrží a začne Vám do nich třeba téct. A takové boty už potom moc užitečné nejsou.

Kdežto pořídíte-li si opravdu kvalitní boty (obvykle kolem 2 000KČ), vydrží Vám i několik let. Vydrží obrovské nápory …můžete v nich chodit klidně celý týden a přes to budou stále držet a barva se Vám mírně sedře pouze na špičkách. Pokud už se Vám zdá, že příliš zavání, jednoduše je umyjte – celé je prolijte horkou vodou, použijte prací prášek nebo prací gel a vydrhněte je (zevnitř jakou silou chcete, zvenčí opatrně, abyste nepodřeli barvu).

Co tím získám?

Nejenom, že nákupem kvalitního oblečení a obuvi v závěru ušetříte i několik tisíc ročně, ale nebudete-li své oblečení a obuv záměrně ničit, vydrží Vám i několik let (u oblečení pro mnohé samozřejmostí, u obuvi nikoliv). Osobně mám dvoje kvalitní boty (pořizovací cena 2 000KČ a 2 500KČ) a dodnes je jejich jediné poškození u prvních sedřená barva na špičkách a druhé jsou víceméně jako nové. A krom ušetření několika tisíc, získáte doma i spoustu místa, které už můžete využít jakkoliv chcete …ale rozhodně Vám ho nebude zabírat nekvalitní oblečení či obuv, které jsou na „pár“ použití.

Rada na závěr

O kvalitní věci se také nezapomeňte dobře a pravidelně starat, zejména pak o kožené výrobky a o boty. Používejte impregnaci, která je lehce dostupná v téměř každém obchodě s obuví. Když své boty také třeba každý měsíc umyjete (stačí vodou), uvidíte sami, že budou opět skoro jako nové, zejména pak bíle boty, na kterých je vše vidět.