Podnájem a vydřiduši – druhá část

Podnájem a vydřiduši – druhá část

Jedním slovem „VYDŘIDUŠSTVÍ!“

Nedejte se a nenechte se odírat o peníze zbytečně. Žádejte změny ve smlouvě tak, aby tam bylo výslovně uvedeno, kolik činí jednotlivé zálohy.

V období úhrnného vyúčtování žádejte předložení jednotlivých faktur od společností provádějící tyto soupisy odečtů a následné vyúčtování. Pokud si nejste jisti, kdy toto období bude, dotažte se u společnosti provádějící tyto odečty. Rádi Vám zodpoví Vaše dotazy.

A pokud např. dochází k únikům tepla způsobené nedostatečnou funkčností topných těles či netěsnícími okny, žádejte po majiteli bytu okamžitou nápravu, protože pokud máte elektrické topení v kombinaci s netěsnícími okny a navíc toto topení nedokáže dostatečně udržovat teplo, po celý den do dalšího automatického sepnutí ohřevu, tak zcela jistě vznikne při vyúčtování = NEDOPLATEK. Majitel tento nedoplatek však bude chtít uhradit po Vás.

Nenechte se odírat a žádejte svá nájemnická práva. Máte nárok na to, bydlet v odpovídajících podmínkách a majitel má povinnost provést potřebné úpravy, aby byl byt obyvatelný. A u netěsnících oken vzniká plíseň a to ohrožuje na zdraví Vás i Vašich potomků a může hrozit závažný průběh různých nemocí, jako např. ASTMA!

Pokud majitel nemá ochotu udržet pro Vás lidské a obyvatelné prostředí, raději si našetřete nějakou tu korunku a odstěhujte se někam, kde bude elektřina vedena na Vaše jméno a budete mít jistotu, že uhrazené zálohy a skutečně propálená energie je ve finální fázi při vyúčtování propálena Vámi osobně a případný NEDOPLATEK jste si opravdu způsobily Vy samotní!

Podnájem a vydřiduši – první část

Podnájem a vydřiduši – první část

Kdo z Vás bydlí v podnájmu a v nájemném máte započtené veškeré zálohy? Elektřinu, vodu, vytápění či ohřev vody?

Takových lidí je mnoho. Ale pozor na to, jak máte postavenou v tomto ohledu Vaši nájemní smlouvu. Může se totiž velmi snadno stát, že Vás pronajímatel bytu nebo domu, pěkně sedře z kůže, jakmile přijde vyúčtování, jak za elektřinu, tak třeba i za vodu. Pokud bude přeplatek, rozhodně Vás o něm informovat nebude a vše si nechá ve vlastní kapse. Ale jakmile dojde na nedoplatek, pak se nebudete stačit divit, o kolik bude Vaše peněženka chudší.

Než cokoli podepíšete, vše si nejdříve řádně a podrobně přečtěte. Ujistěte se, že máte srozumitelně ve smlouvě uvedenou přesnou částku na jednotlivé zálohy za energii. Pokud tak neučiníte, tak si v příštích několika měsících budete muset „utáhnout opasky“ a Váš rodinný rozpočet bude mít vážné trhliny. Každý pronajímatel si je velice dobře vědom každého „fígle“, kterým se lze obohatit. Většina z Vás sice může podotknout, jak Vás nelze ošidit, když máte svůj vlastní elektroměr, ale co když ve starších budovách, vlastní elektroměr nemáte? Co když k němu ani nemáte přístup?

Pokud majitel sdílí např. druhou polovinu nemovitosti a má jeden elektroměr pro dvě bytové jednotky, pak si zcela určitě buďte jisti, že se nedoplatíte, poté, co budou provedena veškerá vyúčtování. Spousta lidí, kteří pronajímají byty se rádi poradí s právníky, či někým, kdo se vyzná v sepisování smluv a částečně i v právnických „kličkách.“ Dokáže si velmi dobře spočítat, kolik jim tyto „kličky“ dokáží vydělat penízků bokem navíc.