Pozor na nekalé praktiky finančních poradců

Pozor na nekalé praktiky finančních poradců

Také Vám jednoho dne zazvonil telefon a začal na Vás mluvit neznámý hlas, obvykle příjemný a klidný, představil se jako zaměstnanec nějaké firmy, jako je třeba OVB Allfinanz a. s., Fincentrum a. s., CP Brookers a. s., PARTNERS a. s., aj? Pak to nemůže být nikdo jiný, než jeden z jejich finančních poradců, resp. finančních zprostředkovatelů, který se Vás snaží nalákat na schůzku, na které Vám bude chtít kompletně předělat všechny Vaše smlouvy, týkající se pojištění, úvěrů apod.

Oni vědí jak na to …

Autor obrázku: Carl-Johan Sveningsson

Většina finančních zprostředkovatelů či finančních poradců pracujících pro nezávislou klientelu jsou školení lidé, kteří vědí, v jaký okamžik se zeptat, na co se zeptat a hlavně, jak se zpetat.

Začne to tím, že si s Vámi chtějí domluvit pouze krátkou, informativní schůzku. Tam Vám poví něco o historii firmy, vychválí ji až do nebe, řekne Vám něco o své práci, kolik mají spokojených klientů apod. a zeptá se Vás, jestli se Vám to líbí. A pokud řeknete, že ano, mají vyhráno, protože si s Vámi hned domluví další schůzku, na které už bude zjišťovat, jaké máte finanční produkty, co od nich očekáváte apod.

Ne vždy je to špatné …

Neznamená, že když jste jednou někde slyšeli, že někoho nějaký finanční zprostředkovatel podfoukl, že jsou takoví úplně všichni. Stále je velká spousta finančních zprostředkovatelů, kteří dělají svou práci skutečně dobře, nicméně vždy jim jde o to, aby za Vás měli co nejvíce peněz na provizích. Raději se vyvarujte firmě OVB, která je obvykle známa tím, že prodává klientům nevýhodné produkty, ze kterých mají jejich poradci pouze tučné provize. Namísto toho se svěřte do rukou firem Fincentrum nebo PARTNERS.

Jejich praktiky jsou někdy drzé

Nemálo kdy se stává, že Vám finanční poradce uvádí nepravdivé informace. Ve většině případů Vám při zpracování plánu přinesou ukázat vývojový graf např. investičního životního pojištění (IŽP), které se Vám bude snažit prodat.

Na grafu bude vše vypadat velmi hezky a v závěru Vám ukáže, že získáte více jak dvojnásobek investovaných prostředků – skutečnost je ovšem taková, že cca prvních 10 let budete akorát prodělávat a v závěru Vám výnosy (bráno na investičním horizonutu 30 let) pokryjí max. inflaci, a pokud Vám zbude i něco navíc, budete rádi. S tímto se můžete setkat zejména u finančních poradců OVB, s dobrým řešením se pak setkáváte zejména u firmy Fincentrum.

Podepiš a nazdar, kliente!

Autor obrázku: Lam+Faiz @ Lafa

Tímto sloganem se řídí opět valná většina poradců firmy OVB, jejíž pracovníci Vám prodávají zejména nevýhodné produkty a obvykle zcela neladícími s těmi ostatními. Pokud se rozhodnete např. pro hypotéku, ale chcete si ji brát až za pár let a chcete se předem trochu připravit formou spoření, mnohdy se stane, že podepíšete nevýhodné spoření, a když se přijdete zeptat na jeho vývoj přímo na pobočku finančního domu, kde jej máte uzavřené, zjistíte, že vše, co Vám finanční poradce ukazoval, byly lži. A když mu tedy voláte, co že to má znamenat, nemálo kdy se stane, že jeho dřívější číslo už neexistuje a Vy tak na něj nemáte už žádný kontakt a lze už to řešit pouze přes policii, že Vás uvedl v omyl.

Co když zkrachuje banka?

Co když zkrachuje banka?

Autor obrázku: Giorgio Monteforti

Velká spousta lidí, obzvláště pak v dnešní době, se obává, svěřovat své finance kterékoliv z bank. Ale to i přes to, že mají normálně vedený běžný účet, pojištění životní i neživotní, havarijní i povinné apod.

Téměř nikdo už ovšem neví, že každá pojišťovna i banka musí mít tzv. zajišťovnu, která je de facto „pojišťovnou pojišťovny/banky“ pro případ, že by zkrachovala. Zajišťovny jsou zjednodušeně řečeno obrovské kolosy na finančním trhu, jimiž protéká nepřeberné množství peněz.

Nebojte se změn

Mnoho lidí využívá služeb jedné banky či pojišťovny tradičně dle rodiny. A aniž by se zajímali o to, je-li někde kterékoliv pojištění, spoření, vedení účtu apod. levnější, naříkají si, jak je to všechno strašně drahé. Realitou je, že díky své hlouposti prodělávají mnozí lidé i několik tisíc ročně, protože se slepě upíší kdekoliv, kde jim to poradí rodiče, kamarádi apod.

Proto se nebojte změn a pomoci odborníků, kteří Vám dokáží nejenom ušetřit značné množství financí, ale dokonce Vám i nakombinovat všechny produkty tak, aby Vám dohromady dávaly smysl.

Lidé věří známému

Nejrozšířenějšími bankami, u kterých jsou vedeny běžné účty u nás jsou KB, ČSOB, Raiffeisen bank, Generali, ING … Ze spořitelen je to ČS a ŠMSS. K nejznámějším a také nejrozšířenějším pojišťovnám u nás patří ČP, Kooperativa, Allianz, Generali a samozřejmě VZP.

Každá z nich má své výhody, ale i nevýhody. Úplně každá banka, pojišťovna či spořitelna Vám dokáže nastavit stejné podmínky, jako konkurence – v takovém případě už ale rozhoduje cena.

Neznámé neznamená vždycky špatné

Autor obrázku: Mark Hillary

Neznamená, že když člověk něco nezná, že je to hned podvod. V současné době jsou všechny finanční domy v některých směrech velmi vyrovnané, a naopak mají zase v některých směrech nemalé rozdíly. Banky či pojišťovny, které jsou u nás nové, nemusí být špatné – obvykle pochází z tuzemských zemí, kde jsou ve finančnictví mistry. Špatná pro ně je lidská neznalost, která jim pak nedovoluje vyrovnat se dlouholetým finančním domům u nás.

Nedávat všechno do jednoho

Rozhodně se vyvarujte chybě, kterou dělá velká spousta lidí, a sice že dávají všechny produkty k jednomu finančnímu domu. Ano, možná se za to na Vás poradce usměje …co je ovšem víceméně jasné, že alespoň polovina produktů bude někdy i výrazně dražších, než u jiných finančních domů.

Zrovna tak není dobré, pokud nejste příliš znalí finančního trhu, pouštět se do zařizování si všeho sami. V tomto případě lze požádat finančního poradce – vyvarujte se ovšem těm z OVB, naopak budou nejlepší volbou finanční poradci či zprostředkovatelé z firem Fincentrum a PARTNERS.

Triky finančních poradců

Triky finančních poradců

Finanční poradci většiny finančně poradenských společností prochází školením – a to nejenom skrze věci týkajících se finančního trhu, ale i skrze psychiku lidí – rozuměno tak, že jsou školeni, jak zvládat námitky klientů, jak je přesvědčit apod.

Tím nejzákladnějším trikem je, že se vám finanční poradce snaží namluvit, že Váš dosavadní produkt už je zastaralý a že je teď nový …lepší a že se jej vyplatí předělat.

Dalším oblíbeným trikem finančních poradců, jak připravit člověka o jeho naspořené peníze je, že mu na stavebním spoření navýší cílovou částku (běžně se cílová částka na stavebním spoření pohybuje do 500 000KČ max.), oni Vám ji však zvýší i na několik milionů – jejich provize je pak 1% z cílové částky – takže navýší-li Vám cílovou částku třeba na 1 000 000,– Kč, bude jeho provize 10 000,– Kč – ty se ovšem strhnou z již naspořených peněz vlastníka stavebního spoření.

Základním úkolem finančního poradce je, dostat člověka na schůzku – je to ta nejtěžší část jejich práce, ale většina jich je proškolených a umí tak zvládat nepřeberné množství Vašich námitek – a navíc mají pro případ nouze kdykoliv po ruce „námitkovník“ (Zvládání námitek finančními poradci – viz další díl). A ať se jich zkoušíte jakkoliv zbavit, ti dobře proškolení Vám Vaši námitku vyvrátí a budou se Vás stále snažit dostat na osobní schůzku s tím, že finance jsou velmi osobní téma a že je lepší se o nich pobavit osobně.

Na jednu stranu mají pravdu …na stranu druhou je to však pouze způsob, jak na Vás vydělat velké peníze!

Finanční poradce

Finanční poradce

Finanční poradci o sobě mnohdy tvrdí, že patří do elity společnosti (tedy, že jsou něco víc a že jsou nepostradatelní) – spousta lidí má však jiný, nebo dokonce opačný názor. Je pravdou, že za elitu společnosti lze považovat takové poradce, kteří vykazují dobré výsledky – vyznají se na finančním trhu, jejich informace jsou aktuální a mají nepřeberné množství spokojených klientů.

Velká spousta je však pouze to, že jsou ve společnosti první týden, mají na sobě oblek a už si myslí, jak můžou hned všem radit. Ovšem, jen málokteré společnosti mají opravdu dobrý vzdělávací systém (např. Fin Centrum) – a některé ho naopak ani nemají (např. OVB).

Práce a poslání finančních poradců

Posláním finančních poradců je, poradit lidem, jak a kde mohou ušetřit peníze. Vždy se však jedná o pojištění, spoření či o úvěr.

Finanční poradci znalí finančního trhu, Vám jsou ve většině případů schopni sestavit opravdu dobré kombinace produktů a zrovna tak Vám do produktů zahrnout pouze to, co opravdu potřebujete – ti, co si však na to pouze hrají, Vám doporučí pár produktů, za které jsou nejvyšší provize – a aby toho nebylo málo, tak finanční poradci některých společností dokonce prodávají výhradně jeden jediný produkt, a sice IŽP (Investiční životní pojištění), ve kterém je zahrnuta jak spořící, tak i úrazová složka.

Práce finančních poradců je většinou dělena do několika neměnných kroků:

1) Vytipování klienta

2) Kontaktování klienta

3) První schůzka (představení společnosti, sebe a své práce)

4) Druhá schůzka (finanční analýza)

5) Třetí schůzka (prezentace řešení)

6) Čtvrtá schůzka (administrativa)

7) Pátá schůzka (základní servisní schůzka)

8) Šestá schůzka (předání šanonu + doporučení + domluva o následném servisu).

Finanční poradci různých finančně poradenských společností mohou mít tyto postupy pozměněné, skloubené dohromady apod. – náplní jsou však vždy výše uvedené body.

Finančně poradenské společnosti a jejich poradci

Finančně poradenské společnosti a jejich poradci

Velká spousta z Vás zná jistě nějaké finančně poradenské společnosti – ať už české nebo zahraniční. Mezi nejznámější u nás patří bezesporu OVB a Fin Centrum. Další u nás známé společnosti jsou PARTNERS, CP Brookers, ZFP akademie atd.

Mnozí z Vás nejspíš nějakého finančního poradce mají, někteří jsou zase rozhořčení, jen to slyší – a právem …protože jak se říká, každá mince má dvě strany a ne všichni poradci dělají svou práci tak, jak by opravdu měli – tedy, pravdou je, že svou práci kvalitně odvede opravdu jen malé procento finančních poradců.

Zbylí finanční poradci, jak si mnozí říkají, mnohdy ani neví, o čem vlastně mluví a ve většině případů budou všem lidem doporučovat jeden a ten samý produkt – bez ohledu na to, zdali je pro ně opravdu tím nejlepším a zdali jim ladí s ostatními produkty.

Jak finančně poradenské společnosti fungují

Každá finančně poradenská společnost má svoji centrálu přes kterou se vše vyřizuje a své finanční poradce.

U většiny společností je to pokaždé trochu jinak – někde Vám na centrále pouze započítají podepsané smlouvy a zbytek práce dělají sami finanční poradci (tak to má být), jinde Vám zase na centrále vypracovávají celý finanční plán, který předají svému finančnímu poradci a ten už ho pak jenom prezentují (to je mj. to nejhorší, co může být – aby finanční plán nevypracovával sám poradce).

U spousty společností se většina příjmů odvádí do zahraničí, tedy do země, kde společnost vznikla. Jsou však i takové, které většinu svých zisků investují zpět do firmy a zlepšují tak její celkovou kvalitu.