Drahý plyn? Šetřete!

Drahý plyn? Šetřete!

Kolik ušetříte ročně za plyn?
Autor obrázku: Conan

Ceny energií se zvedají každým rokem. I přes sliby vlády, že se pokusí zamezit zvyšování nákladů domácností nejen na vytápění, ale i na další faktory, jako je bydlení nebo nákup potravin, se tak neděje. Mnozí lidé jsou tak nuceni šetřit opravdu, kde se dá. Přestože se ceny plynu zvedají a snaží se téměř každý šetřit, jak to jde, rozhodně nelze mluvit o pozitivním aktuálním stavu. Jak najít efektivní úsporu a neplatíme zbytečně vysoké částky?

Zaklepejte na dveře u konkurence

Zpravidla to funguje tak, že máme svého dlouholetého poskytovatele energií a stále nám každoročně ceny stoupají. Nedozvídáme se ani o nových nabídkách, ale ani o možnostech úspory. Pokud se však ohradíme, zpravidla bývají poskytovatelé schopni slevit. Pokud dokonce začneme vyhrožovat změnou a přechodem ke konkurenci, můžeme dospět k ještě lepším úsporným řešením.

Právě porovnání cen plynu s konkurencí může být skvělé řešení. Nezapomínejme na to, že na trhu se nachází hned několik desítek poskytovatelů energií a nejsme tak odkázáni jen na ty největší nadnárodní firmy. Srovnáním cen lze zjistit, že přechodem ke konkurenci nejen ušetříme na vynaložených nákladech, ale i můžeme získat zajímavé bonusy a dárky právě příchodem k vybrané společnosti.

Kde hledat, než na internetu

Informace o konkurenci pravděpodobně nezjistíme u našeho poskytovatele. Nemá ani smysl telefonicky nebo snad písemně kontaktovat jiné společnosti. Návštěva jejich klientských center jistě může být dobrým řešením, přesto vše lze zjistit jednoduše. Díky internetu.

Internet nám pomůže i v hledání nového poskytovatele plynu. Existují specializované internetové stránky, kde je nejčastěji umístěna kalkulačka plynu, díky které lze velmi jednoduše zjistit možnosti úspory, ale i možnosti získání nových dárků a výhod. V pohodlí domova tak můžeme bez problémů zjistit jak informace o konkrétních nabídkách jednotlivých poskytovatelů zemního plynu, ale často si lze i nabídky takt objednat.

Nebojte se informovat na svého poskytovatele a srovnejte si ta náklady, které jste nuceni vynaložit s náklady, které byste mohli často i se značnou úsporou u konkurence platit.

Pohyblivé ceny plynu

Pohyblivé ceny plynu

Ceny plynu se mohou velmi lišit
Autor obrázku: Derrick Coetzee

Největší výdaje, které ročně zaplatíme, jsou jistě výdaje za elektřinu, plyn a za potraviny. Bohužel v posledních letech všechny tyto náklady rostou neuvěřitelnou rychlostí. Každý nový rok je tak změnou k horšímu. Větší náklady, nižší příjmy a větší nezaměstnanost. Šetříme, kde to jde. Jak ale ušetřit na energiích, konkrétně na plynu? A lze změnit ceny plynu?

Plyn ve „špičce“ a v „sedle“

Věděli jste, že existují zvýhodněné tarify plynu? Že si lze libovolně regulovat zálohy, které platíme za plyn? Či si lze vybrat i z několika tarifů, které se pro nás hodí? A že existuje i několik desítek poskytovatelů plynu? Možná Vás některé tyto otázky zaskočily, ale je třeba si uvědomit, že v posledních letech vzniklo značné množství společností zabývajících se poskytováním energií. Jak v sektoru vodárenském, elektrárenském, ale i plynovém.

Právě z počtu konkurence na trhu může koncový zákazník čerpat značné výhody. Jaké? Pravděpodobně jste již roky u stejného poskytovatele, který Vám pravidelně zvyšuje ceny za plyn. Při srovnání cen plynu byste se možná divili, kolik byste platili u konkurence. A pokud Váš dosavadní poskytovatel uslyší o tom, že uvažujete o přechodu ke konkurenci, jistě zpozorní.

Využijte slevy, na které máte právo

Často se i stává, že pokud máte svého stálého poskytovatele, neinformuje Vás o možnostech slevy nebo výhodných nabídkách. Ty se dozvíte až po důkladném prostudování jeho webu. Věnujte tak volný čas na zjištění informací, jestli musíte doopravdy platit tolik, kolik platíte. Některé sezónní nabídky nebo klientské kluby a věrnostní programy Vám mohou přinést snadnou a značnou úsporu.

V případě nespokojenosti s dosavadním poskytovatelem máte samozřejmě v rámci konkrétní dostupnosti změnit společnost dodávající plyn. Samozřejmě je ale třeba si zjistit veškeré nutné informace. Výhody jsou často zřejmé. Nižší cena za plyn, výhody při přechodu, ale různé dárky, slevy nebo silná podpora ve formě určité dotace například na kotel. Právě tyto faktory jsou nejčastějším impulsem pro změnu poskytovatele. Značné informace lze čerpat i z konkrétních zkušeností klientů vybraných společností na internetu.

Příliš velká spotřeba energií?

Příliš velká spotřeba energií?

V dnešní době řeší stále se zvyšující odběr energií snad každý. A nejenom, že odběr více většího množství energií stojí více peněz, ale cena, kterou za ně musíme platit, se zvyšuje zrovna tak. Příčin, proč nám stoupá odběr energií i proč platíme rok od roku více, je hned několik. Je to velká problematika, kterou je potřeba řešit, pokud nechceme platit tak velké inkaso. Je ovšem jasné, že se stále se zvyšujícími cenami energií (zejména elektřiny), nedosáhneme stejného placení, jako třeba před 10-ti lety.

Příčiny větší spotřeby

Příčinou větší spotřeby energie může být nejenom časté používání domácích spotřebičů, nechávání puštěné televize apod., ale dokonce i samotné stáří spotřebičů množství odebrané energie ovlivňuje. Není tomu tak u všech spotřebičů, nebo to je u některých nepatrná změna, že není příliš podstatná (např. notebook, úsporné žárovky apod.).

Pokud ovšem vezmeme v potaz spotřebiče, které už sami o sobě spotřebovávají vysoké množství energie (sporák, trouba, žehlička, fén na vlasy, vysavač atp.) a přičteme k nim jejich stáří, spotřeba je výrazně vyšší. Dalším velkým žroutem v domácnosti může být mytí nádobí – mytím pod volným proudem totiž spotřebujete mnohem větší množství vody, než třeba v myčce na nádobí. Ta sice spotřebovává jak elektřinu, tak i vodu, ale ve výsledku je to stále úspornější.

Víte, že můžete šetřit při ohřívání vody? Pomůže průtokový ohřívač Delimano.

Jak spotřebovat méně?

Bavíme-li se o elektrických spotřebičích, je dobré je po pár letech obměňovat. Velké úspory také dosáhnete, budete-li využívat největší žrouty při nočním proudu. Např. pračka také spotřebuje poměrně velké množství energií (elektřina i voda). Rozhodně nenechávejte zbytečně puštěné spotřebiče, u kterých pak třeba půl hodiny nejste. Jedno nevypnutí televize je možná nepodstatné, když ji ovšem za měsíc nevypnete 50x, už se to nakupí a odrazí se to na ceně inkasa.

Dobrým tahem jsou také spořivé žárovky, které je dobré vyměnit v celé domácnosti, aby byly skutečně efektivní. Zbytečně nesviťte a máte-li doma bojler na ohřívání vody, používejte vodu tak, aby se znovu ohřívala až na noční proud. Ušetříte tím značné množství peněz.