Doprava a její ceny (autobusy a vlaky)

Doprava a její ceny (autobusy a vlaky)

Autor obrázku: R7926

Obecně je dáno, že čím kratší vzdálenost chceme překonat, tím více musíme k poměru dlouhé vzdálenosti zaplatit. Nejlevnějšími dopravními prostředky na krátkou vzdálenost jsou autobusy a na dlouho vzdálenost zase vlaky. Dopravci mají ceny vyměřené tak, že i jízda 2km vyjde skoro stejně, jako jízda 10km …vypočítávají je dle „norem“, které mají sami určeny – samozřejmě jsou ale pod dozorem státu.

Dostupnost autobusů a vlaků

Snad každý zná autobusy i vlaky. Autobusová doprava je obvykle rozšířena i v těch nejmenších a nejodlehlejších vesnicích, samotách a místech …ne vždy je to však pravidlem, a proto jsou i tací, kteří musí chodit na autobus i pár kilometrů. Zejména autobusová doprava je dotována státem, resp. obcemi. Ne všude by se totiž dopravci vyplatilo jezdit. Vlaková doprava je rozšířena zejména ve velkých a větších městech – obvykle v těch frekventovanějších.

Autor obrázku: Jose and Roxanne

Autobus vs. vlak

Autobusy jsou dnes nejrozšířenějšími hromadnými dopravními prostředky. Poměrně snadno se dostávají všude, kam vede silnice. Jejich kapacita je ku velikosti poměrně veliká. Navíc mají i velké úložné prostory a je tedy možné přepravovat i větší zavazadla. To samé samozřejmě lze i ve vlaku, který má také oproti autobusu mnohem větší kapacitu. Vlaky mohou také nabídnout mnohem více soukromí, ale i prostoru. Neméně podstatné je, že v každém vlaku je prostorná toaleta, což ve většine autobusů nebývá.

Využijte slev

Pokud cestujete dopravními prostředky hromadné dopravy pravidelně, neplaťte zbytečně více, než kolik skutečně musíte. Většina dopravců nabízí možnost slev – obvykle je to přes elektronické karty.

Využívat těchto možných slev se vyplatí i v případě, že jezdíte vlakem jednou týdně na dlouhou vzdálenost. Většina dopravců poskytuje na internetu kalkulátory slev a kolik s jejich slevou ušetříte. Pokud jej ovšem nemají na internetu, měli by Vám informace o slevách poskytnout na kterékoliv jejich pobočce.

Nakupování přes internet – Nakupování formou e-shopů a na co si dávat pozor

Nakupování přes internet – Nakupování formou e-shopů a na co si dávat pozor

Jak plyne čas, stává se stále více oblíbeným nakupování přes internet. A proč? Má to hned několik důvodů.

Tím hlavním bezesporu je, že zboží na internetu bývá zpravidla levnější, než v kamenných obchodech. Bavíme-li se o věcech za pár korun, rozhodně se to nevyplatí …bavíme-li se však o dražších položkách, jako jsou mobilní telefony, televize, bíla elektronika apod., rozhodně už se to vyplatí, protože rozdíly v ceně se pak liší v několika stovkách, ba i tisících.

Výhody a nevýhody (na co si dávat pozor?)

Největší výhodou je, že je zde zboží levnější (viz. nahoře) a že pro něj nemusíte do obchodu. Protože když venku prší či sněží a je mráz, komu by se chtělo ven, když Vám mohou zboží doručit až domů? Možná je to i tak trochu lenost, nicméně je to pohodlné řešení. Další výhodou je, že vůbec nemusíte přijít do styku s hotovostí (neobjednáváte-li si zboží na dobírku), stačí prodejci převést peníze na účet (pomocí internetbanking) či zvolit platbu kreditkou. Velké plus také lze přikládat tomu, že si můžete na internetu mnohdy u daných výrobků přečíst reakce ostatních lidí, kteří už s tím nějakou zkušenost mají.

Nevýhodou ovšem mnohdy mohou být reklamace, neboť se při reklamaci věci zakoupení po internetu musíte nejprve s prodejcem spojit a domluvit se s ním a následně mu zboží zaslat – některé solidní firmy si pro zboží (např. pro ntb) sami přijedou a zase Vám ho následně dovezou nazpět.

Dávejte si také velký pozor, od koho zboží kupujete. Jedná-li se totiž o malé prodejce, kteří jsou na českém trhu chvíli a moc lidí s nimi zkušenosti nemají, raději se jim vyvarujte, byť nákupem zboží či služeb u nich ušetříte nějakou tu stovku. Může se totiž znát, že jsou to pouze další podvodníci, kteří se snaží okrádat ostatní.

Co dělat, když prodejce nekomunikuje?

I to se může stát …a takové případy se nestávají výjimečně, ale jsou docela běžné. Zakoupíte si nějaké zboží, které je poruchové a v momentě, kdy ho chcete reklamovat, s Vámi prodejce nekomunikuje? V takových případech zbývá jediné, a sice, domáhat se svých práv přes policii ČR.

Nakupování v kamenných obchodech – Na co si dávat při nakupování pozor?

Nakupování v kamenných obchodech – Na co si dávat při nakupování pozor?

Je toho mnoho … Jistě všichni z Vás znají reklamy velkých, ale i menších obchodníků, ve kterých lákají na zlevněné zboží či na množstevní slevy na to či ono. Je ovšem všechno přesně tak, jak říkají?

Ano, některé slevy jsou oproti původním cenám skutečně výhodné …nutno si však uvědomit, že obchodník na všem, co Vám prodá, vždy vydělává – a to nemalé peníze. Tyto reklamy však mají z úkol nalákat lidi nejenom na zlevněné zboží, ale i na vše ostatní.

Trik obchodníků, abyste koupili to, co oni chtějí

Ať už navštívíte jakýkoliv obchod (zejména super/hyper markety) či velká obchodní centra nebo domy v důsledku nějakých slev, či zkrátka že potřebujete, vždy se setkáte s „trikem“, který využívají obchodníci po celém světě, jak Vám dát podvědomě najevo, co si máte koupit, i když to třeba ani nepotřebujete.

Takovýto postup obchodníků je zcela zběžný a velmi okatý …ale i přes to mu mnozí podléhají. Zboží v obchodech je totiž umisťováno nikoli tak, jak ho lidé potřebují …ale tak, jak se ho potřebuje prodejce zbavit – zboží, kterého má prodejce přebytek nebo má brzký konec doby trvanlivosti nejenom zlevní, ale především ho umístí mezi první věci v prodejně, které uvidíte. Dá ho do popředí a zejména ho umístí do výšky očí, aby bylo nejlépe vidět.

Obecně je také známo, že nejvíce upoutá zrak lidí červená barva, a proto velká spousta prodejců používá barvy jí podobné. Velmi často se lze setkat se svítivě oranžovou barvou s černými nápisy (na tmavě červené nejsou černé nápisy příliš vidět a světle červená barva moc nezaujme).

Jak se tomuto triku vyvarovat?

Je to velmi jednoduché, ale uznávám, že pro mnoho lidí jistě obtížné. Jednoduše si v obchodu vezměte pouze to zboží, co opravdu potřebujete a nekupujte něco, co je o 3 Kč levnější než obvykle a přitom to ani nevyužijete.

Do zásob se vyplatí nakupovat např. mouku, cukr, konzervy a další dlouho trvanlivé zboží. Rozhodně ale nemá cenu nakupovat něco, co využijeme třeba jenom 2x do roka. Takové věci Vám pak doma akorát zabírají místo a co hůř …mnohdy se i zkazí, protože na ně zapomeneme. Někdy je také dobré (a v praxi velmi běžné) si napsat seznam potřebných věcí a držet se ho.