Máte dítě na střední škole, ale váháte, kde pořídit studentský účet?

Máte dítě na střední škole, ale váháte, kde pořídit studentský účet?

Ohledně studentského účtu se většina rodičů nerozmýšlí, a jednoduše ho svému dítěti zařídí u stejné bankovní instituce, kterou sami využívají. Je sice pravda, že studentská konta jsou téměř všude za stejných podmínek, ale i přes to je vhodné se informovat. Zajděte si do několika nejdůvěryhodnějších bank a ověřte si, co vše k tomuto typu účtu poskytují. Až na základě toho se rozhodněte. Případně si přečtěte tento článek a společně se podíváme na u nás nejznámější banky a jimi poskytovaná studentská konta.

Studentské účty jsou jednou ze základních služeb poskytovaných bankovními institucemi. Tyto účty jsou určeny studentům středních a vysokých škol, většinou ve věkovém rozmezí 15 až 26 let. Konkrétní podmínky pro založení účtu, jeho následné vedení, výhody, ceny služeb a samozřejmě i další specifika se u jednotlivých bank liší. Navíc některé banky rozlišují produkty pro studenty středních, vysokých a vyšších odborných škol, jiné ústavy nabízí zvýhodněné účty i nestudujícím mladým lidem nebo absolventům vysokých škol v rámci určité věkové kategorie.

Studentské účty jsou lákavé především kvůli minimálním nákladům na vedení účtu. Ačkoliv to mnohé bankovní instituce nepotěší, následně z těchto výhod mohou těžit také sami rodiče, například využíváním potomkova účtu pro svoji vlastní výplatu si provádění plateb. Mnohé ze služeb jsou pro klienty zdarma, navíc jsou k účtům poskytovány nejrůznější služby, jako je například cestovní pojištění, nebo pojištění ztráty platební karty. Banky se snaží nalákat klienty také na bonusy u obchodních partnerů banky, příspěvek na zřízení studentských průkazů (ISIC), popřípadě i finanční odměny za pravidelné nákupy platební kartou.

Při zřízení studentského účtu se mohou podmínky měnit závisle na jednotlivých bankách. Zpravidla ale potřebujete pouze dva doklady totožnosti (OP, cestovní pas) a potvrzení o studiu. Pokud je potenciální klient nezletilý, měl by se dostavit se svým zákonným zástupcem, který předloží občanský průkaz a většinou také rodný list.

Za největší výhodu lze jistě považovat nespočet služeb, které jsou klientovi poskytovány zdarma. Nejčastěji se jedná o operace jako je bezplatné vedení účtu, přístup k internetovému bankovnictví nebo výběry z bankomatů (vlastní banky či „přátelských bank“). Studentské účty nejsou oblíbené jen kvůli službám, které jsou v rámci těchto účtů bezplatně poskytovány, ale také z důvodu bonusů, slev a odměn, kterými banky zákazníky lákají. Například Česká spořitelna láká mladé klienty na atraktivní systém slev u vybraných obchodníků, na podobném principu funguje i balíček Gaudeamus 2.2 od Komerční banky, jehož majitelé mohou využít procentuální slevy na služby Student Agency, jazykové školy Tutor a dalších firem. Navíc každé září se mohou těšit na bonus 333 Kč v případě, že alespoň jednou měsíčně po celý rok zaplatí svojí kartou, dobijí mobil v bankomatu KB nebo pošlou peníze prostřednictvím internetového bankovnictví.

Pro tento článek jsme se rozhodli provést malý výzkum ohledně bankovních institucí, které jsou při zřizování studentských účtů klienty voleny nejčastěji. Pokládali jsme si základní otázky. Právě odpovědi na tyto otázky by si měl každý student, mladý člověk či rodič chtějící pro dítě to nejlepší zjistit před tím, než se rozhodne, kde studentský účet zřídí.

Výsledky našeho výzkumu jsme seskupily do níže uvedené tabulky. Najdete zde jak název samostatného účtu poskytovaného bankou, tak i spoustu důležitých informací, například pro koho je účet určen, poplatky za vedení účtu i za nejčastější transakce a v neposlední řadě i počet poboček či banomatů, které jsou klientům k dispozici v rámci celé ČR.

Služba

ČSOB

KB

ČS

GE

Název účtu

Stud.konto Plus

G2.2

OÚ ČS Student

Genius Student

Věková hranice

15-30 let

15-30 let

15-30 let

15-27 let

Potvrzení o studiu

19. rok

20. a 26. Rok

20. a 24. rok

20. a 24. Rok

Vedení účtu

zdarma

zdarma

zdarma

zdarma

Úroková sazba

0,01 %

0,4 %

0,01-0,6 %

0,01 %

Výběr

0 Kč

5 Kč

6 Kč

0 Kč

Výběr z cizího bankomatu

30 Kč

39 Kč

25 Kč + 5%

40 Kč

Vklad hotovosti

0 Kč

0 Kč

0 Kč

0 Kč

Debetní sazba

17,9 %

12 %

18,9 %

17,9 %

Min. vklad

200 Kč

0 Kč

0 Kč

200 Kč

Pobočky v ČR

235

389

682

241

Bankomaty v ČR

972

+ 219 Poštovní Spořitelna

664

1222

640

U ČSOB by bylo na místě uvést vysvětlení ohledně bankomatů. V tabulce u ČSOB naleznete počet vlastních bankomatů, který činí 972 na celou republiku, ale navíc mohou klienti zdarma vybírat také z bankomatu Poštovní Spořitelny, která má v ČR 219 bankomatů. Jistě to pro mnoho lidí bude znamenat usnadněný přístup ke svým finančním prostředkům.

Nakonec bychom měli zmínit jistě i výhody, které banky mladým klientům poskytují v rámci již zmíněných studentských účtů. U účtu ČSOB může student využít nepovolený debet 30% (až 20.000,-Kč) a cestovní pojištění (na dobu 2 měsíců), KB nabízí již zmíněný roční bonus za užívání karty (333,-Kč), 200,-Kč při založení ISIC a zdarma cestovní pojištění (po dobu 2 měsíců). Česká Spořitelna nabídne nepovolený debet 25%, bonusy dle vlastního výběru z kategorií standard, plus, speciál. A nakonec GE Money Bank, která nabídne nepovolený debet 24,9% a možnost získat odměnu ve výši 750,-Kč za doporučení 3 svých přátel.

Pokud to shrnu, nejvýhodněji vidím studentský účet u KB. Někoho možná odradí nižší počet poboček a bankomatů než u konkurence, ale podle mého názoru jsou bankomaty KB většinou na dobře situovaných místech, proto to ničemu nevadí. Doufám, že nyní vidíte, že rozdíl mezi jednotlivými studentskými účty není až tak nepatrný, jak by se mnohým mohlo zdát. Chce to opravdu informovat se a podle toho se zařídit…