Českomoravská stavební spořitelna nabízí stavební spoření, penzijní připojištění a jiné produkty

Českomoravská stavební spořitelna patří na českém trhu mezi banky s tradicí. Asi málo kdo z nás by neznal Českomoravskou stavební spořitelnu. Tato spořitelna se do paměti osob zapsala především svým znakem lišky. I reklama na Českomoravskou stavební spořitelnu vysílaná v televizi, je lehce rozpoznatelná. Poznáme jí právě podle lišky, která nabízí produkty této spořitelny.

Autor obrázku: Tax Credits

Českomoravská stavební spořitelna a.s. byla založená v roce 1993. V České republice má tedy mnohaletou tradici. Zpočátku svého založení se specializovala na stavební spoření a s tím i na související poskytování úvěru na bydlení. Později Českomoravská stavební spořitelna rozšířila své portfolio o další produkty. Tyto nové produkty pokrývají široké spektrum finančních služeb.

Slogan „Spoření s liškou“ je opravdu tak známý, že i děti si ihned vzpomenou na název banky, která toto spoření nabízí. Právě ono „Spoření s liškou“ je základním produktem Českomoravské stavební spořitelny. Za dobu své existence na českém trhu jsi Českomoravská stavební spořitelna vydobyla jednu z nejsilnějších pozic na finančním trhu. Českomoravská stavební spořitelna patří mezi jednu z pěti stavebních spořitelen nacházející se na českém finančním trhu.

Českomoravská stavební spořitelna má za sebou hned několik velmi silných společností. Na úplném začátku Českomoravské stavební spořitelny se hlavními akcionáři spořitelny stala Investiční a poštovní banka (dnes se jedná o ČSOB). ČSOB vlastní 55 % Českomoravské stavební spořitelny. Druhou silnou společností, která vlastní akcie Českomoravské stavební spořitelny se stala Bausparkasse Schwaebisch Hall. Tato banka vlastní zbylých 45 % akcií Českomoravské stavební spořitelny.

Především díky zázemí a investicím od Bausparkasse Schwaebisch Hall získala Českomoravská stavební spořitelna stabilní finanční prostředí. I dnes jsou akcionáři stejní, jako při založení Českomoravské stavební spořitelny. Českomoravská stavební spořitelna má své vedení. V čele Českomoravské stavební spořitelny stojí čtyř členné představenstvo. Představenstvo je kontrolované dozorčí radě, která se stává ze stejného počtu osob, jako představenstvo.

Autor obrázku: Images Money

Základní jmění Českomoravské stavební spořitelny činí 1. 5 miliardy korun. Hlavní sídlo má Českomoravská stavební spořitelna v Praze. Ovšem pobočky této banky nalezneme ve všech krajích a městech České republiky. Spoření u Českomoravské stavební spořitelny se dá založit i na všech pobočkách České pošty.

Českomoravská stavební spořitelna se po svém založení velmi rychle rozrůstala. Svým nejznámějším produktem „Spoření s liškou“ dokázala spořitelna již čtyři měsíce od svého založení získat sto tisíc klientů. V roce 1999 neměla Českomoravská stavební spořitelna konkurenci mezi ostatními spořitelnami. Tehdy financovala Českomoravská stavební spořitelna více než 50 % bytových potřeb. V roce 2001 se Českomoravská stavební spořitelna umístila na druhém místě mezi spořitelnami v celé Evropě.

Rok 2002 byl pro Českomoravskou stavební spořitelnu zlomový. Došlo ke změně legislativy a spořitelna mohla kromě stavebního spoření začít nabízet i jiné finanční produkty. Nabídka se rozšířila o podílové fondy a penzijní připojištění. Obchodní model Českomoravské stavení spořitelny je postaven na osobním poradenství široké sítě externích spolupracovníků.

Jak na spoření? Nejlepší spoření je ve zlatě.

Autor obrázku: epSos .de

Z hlediska spoření dnes máme mnoho možností. Bankovní ústavy se doslova předhánějí v nabídkách nejrůznějších spořicích účtů, které se liší dle výše zúročení, doby spoření a dalších podmínek. Ne vždy je však spoření v bance výhodné. Problém totiž nastává ve chvíli, kdy dochází k vysoké inflaci. Peníze tak vlastně nejsou zhodnoceny, ba někdy dokonce naopak. Jak tedy spořit tak, abyste měli jistotu, že vaše úspory nebudou zbytečně znehodnocovány? Zajímavým řešením je spoření ve zlatě. K tomu se využívá takzvané investiční zlato.

Spoření ve zlatě a jeho výhody


Investice do zlata je dobrým řešením i pro drobné střadatele, kteří si chtějí zajistit, že jejich naspořené peníze nepřijdou vlivem špatné ekonomiky a inflace vniveč. Jednoduše si lze pořídit investiční zlato – zlaté mince či zlaté slitky. Jejich nákup je výhodný v tom, že nepodléhá DPH.

Spoření ve zlatě vám dá takřka jistotu, že vložené finanční prostředky nebudou znehodnoceny. Ba naopak. Vzhledem k tomu, že vývoj ceny zlata ukazuje, že tato komodita má rok od roku vyšší hodnotu, dá se říci, že investicí do ní spíše ještě vyděláte. Je samozřejmě zapotřebí důkladně sledovat, jak se cena zlata vyvíjí a ve správný okamžik jej případně prodat.

Spoření ve zlatě se stává stále populárnějším. A to i díky tomu, že se dnes dá investiční zlato pořídit velmi jednoduše. Slouží k tomu specializované obchody a e-shopy, které nabízejí jak klasické zlaté slitky a cihly, tak i zlaté mince. Ty zároveň kromě spoření slouží i pro sběratele.

Ke spoření je výhodné investiční zlato

Pokud se rozhodnete pro spoření ve zlatě, určitě neprohloupíte. Vždy je však potřeba vědět, co vlastně investičním zlatem je a naopak není. Pojem investiční zlato je přesně vymezen v příslušném zákoně o dani z přidané hodnoty. Musí mít ryzost minimálně 995 tisícin, v případě zlatých mincí pak 900 tisícin. V zákoně jsou uvedeny i další parametry, které zlato musí splňovat, pokud má být označeno jako investiční. Tyto údaje si před nákupem zlata pro účely spoření důkladně prostudujte. Jedině tak bude investice skutečně výhodná.

Co když zkrachuje banka?

Co když zkrachuje banka?

Autor obrázku: Giorgio Monteforti

Velká spousta lidí, obzvláště pak v dnešní době, se obává, svěřovat své finance kterékoliv z bank. Ale to i přes to, že mají normálně vedený běžný účet, pojištění životní i neživotní, havarijní i povinné apod.

Téměř nikdo už ovšem neví, že každá pojišťovna i banka musí mít tzv. zajišťovnu, která je de facto „pojišťovnou pojišťovny/banky“ pro případ, že by zkrachovala. Zajišťovny jsou zjednodušeně řečeno obrovské kolosy na finančním trhu, jimiž protéká nepřeberné množství peněz.

Nebojte se změn

Mnoho lidí využívá služeb jedné banky či pojišťovny tradičně dle rodiny. A aniž by se zajímali o to, je-li někde kterékoliv pojištění, spoření, vedení účtu apod. levnější, naříkají si, jak je to všechno strašně drahé. Realitou je, že díky své hlouposti prodělávají mnozí lidé i několik tisíc ročně, protože se slepě upíší kdekoliv, kde jim to poradí rodiče, kamarádi apod.

Proto se nebojte změn a pomoci odborníků, kteří Vám dokáží nejenom ušetřit značné množství financí, ale dokonce Vám i nakombinovat všechny produkty tak, aby Vám dohromady dávaly smysl.

Lidé věří známému

Nejrozšířenějšími bankami, u kterých jsou vedeny běžné účty u nás jsou KB, ČSOB, Raiffeisen bank, Generali, ING … Ze spořitelen je to ČS a ŠMSS. K nejznámějším a také nejrozšířenějším pojišťovnám u nás patří ČP, Kooperativa, Allianz, Generali a samozřejmě VZP.

Každá z nich má své výhody, ale i nevýhody. Úplně každá banka, pojišťovna či spořitelna Vám dokáže nastavit stejné podmínky, jako konkurence – v takovém případě už ale rozhoduje cena.

Neznámé neznamená vždycky špatné

Autor obrázku: Mark Hillary

Neznamená, že když člověk něco nezná, že je to hned podvod. V současné době jsou všechny finanční domy v některých směrech velmi vyrovnané, a naopak mají zase v některých směrech nemalé rozdíly. Banky či pojišťovny, které jsou u nás nové, nemusí být špatné – obvykle pochází z tuzemských zemí, kde jsou ve finančnictví mistry. Špatná pro ně je lidská neznalost, která jim pak nedovoluje vyrovnat se dlouholetým finančním domům u nás.

Nedávat všechno do jednoho

Rozhodně se vyvarujte chybě, kterou dělá velká spousta lidí, a sice že dávají všechny produkty k jednomu finančnímu domu. Ano, možná se za to na Vás poradce usměje …co je ovšem víceméně jasné, že alespoň polovina produktů bude někdy i výrazně dražších, než u jiných finančních domů.

Zrovna tak není dobré, pokud nejste příliš znalí finančního trhu, pouštět se do zařizování si všeho sami. V tomto případě lze požádat finančního poradce – vyvarujte se ovšem těm z OVB, naopak budou nejlepší volbou finanční poradci či zprostředkovatelé z firem Fincentrum a PARTNERS.

Na důchod si vydělejte sami

Na důchod si vydělejte sami

Aby se dnešní děti dožily „přepychu“, kterého si užívali naši prarodiče, praprarodiče apod., tak o tom už se může dnešním rodičům jenom zdát. Vláda nás nepřestává překvapovat a neustále nám peníze bere, a aby toho nebylo málo, ještě se všechno zdražuje. Mj. se stále snižuje porodnost, protože ženy reagují na neustálý úbytek peněz tím, že se z nich stávají kariéristky a nemohou si dovolit „ztratit“ 4 roky mateřskou dovolenou.

Seberou nám až půlku platu

Autor obrázku: Ivan Mlinaric

Ještě před několika lety vydělávalo kolem deseti lidí v produktivním věku (15 až důchod) na důchod jednomu z důchodců. Během posledních let se ovšem tento fakt výrazně změnil, takže dnes vydělávají na jeden důchod cca tři až čtyři lidé v produktivním věku. Do budoucna to však bude ještě horší, protože za několik let bude tento poměr vyvážen a jeden člověk v produktivním věku bude de facto živit jednoho důchodce.

Začni, dokud je čas!

Lidé by se rozhodně neměli spoléhat na pomoc státu …a už vůbec ne v dnešní době! Důchod nebude pro dnešní generaci za několik let buď žádný, anebo bude s připočtenou inflací sotva na jídlo.

Proto je tedy dobré, začít si spořit na důchod co nejdříve, nejlépe hned v první práci. Mnohem méně totiž bude zatěžovat rodinný rozpočet 500 KČ/měsíc, než nechat vše ladem a za pár let, kdy si to uvědomíte, zatížit rodinný rozpočet částkou např. 1 500 KČ/měsíc.

Stát nám v tom moc nepomáhá

Stát nám s nedávnou důchodovou reformou příliš nepomohl. Tedy rozhodně ne těm, kteří se drží spoření si na důchod pomocí penzijního připojištění.

Přijetím tzv. druhého pilíře se dá říci, že de facto položil tento systém. Je zarážející, že se v České republice uchylujeme ke způsobům, které se už před mnoha lety neuchytily jinde, protože byli nepraktické a celkově nevýhodné.

Autor obrázku: Tax Credits

Profity ze státu …

I přesto, že nám stát příliš nepřeje, stále nabízí několik alternativ, jak od něj získat nejrůznější příspěvky de facto pouze za to, že se řádně připravujete. Příspěvky od státu se dají získat v penzijním připojištění a ve stavebním spoření. Výše příspěvků od státu jsou ohraničeny výšemi Vašich příspěvků, vždy mají však nějakou horní, maximální hranici.

Investice – díl 3. Investiční nástroje a jejich parametry

Investice – díl 3. Investiční nástroje a jejich parametry

Kolektivní investování

V tomto případě se jedná o investice několika lidí současně do jedné věci (např. akcie), které si nemůže běžný jednotlivec dovolit, neboť jejich cena je příliš vysoká. Nástroji kolektivního investování jsou investiční a podílové fondy.

>>> Investiční fond

– Má právní subjektivitu

– Vydává akcie

– Investor = akcionář

>>> Podílový fond

– Nemá právní subjektivitu

– Investiční společnost pro něj vydává podílové listy

– Investor = podílník

Základní typy podílových fondů

– OPF peněžního trhu
– OPF dluhopisové
– OPF akciové
– OPF smíšené
– Fondy fondů
– OPF zajištěné
OPF = otevřené podílové fondy

Hlavní výhody a nevýhody OPF

>>> Výhody

– Diverzifikace
– Nákup jinak nedostupných cenných papírů
– Vysoká likvidita – Daňové výhody
– Transparentní poplatky

>>> Nevýhody

– U některých fondů vysoké poplatky
– Změny portfolia fondů v čase
(Zvláště u smíšených fondů)

Výnos vs. riziko, do čeho investovat

Do čeho investovat? Tuto otázku si pokládají mnozí z nás…

Konzervativní investor s sebou nese nejnižší riziko, ale zároveň musí očekávat i nízké výnosy. Vše investuje do peněžního trhu a do dluhopisů

Dynamický investor nese oproti konzervativnímu poměrně vysoké riziko, může se však těšit na vysoké výnosy …v opačném případě však může o nemalou část svých investic přijít. Vše investuje do akcií a v menším procentu do dluhopisů-

Vyvážený investor rozloží své investice mezi peněžní trh, dluhopisy a akcie, přičemž nejvíce svých finančních prostředků vloží do dluhopisů a zbytek mezi akcie a peněžní trh.

Investice – díl 2. Co investor podstupuje

Investice – díl 2. Co investor podstupuje

Základní druhy investičních rizik

Tržní riziko – jedná se o změnu ceny investičního nástroje vlivem změn na trhu.

Měnové (kurzové) riziko – zde se jedná o změnu kurzu měn na světovém trhu. Jedná se tedy o investování do měny s tím, že investor nakoupí cizí měnu a očekává, že ji prodá za více. Každý, kdo investuje do měny, by měl investovat v referenční měně (tedy v měně, kterou běžně používá/ve které utrácí – pro Čechy jsou to tedy České koruny).

Výnos vs. riziko

Čím vyšší požadujeme výnos, tím vyšší musíme podstoupit riziko. Nejnižší výnosy, ale zároveň i nejnižší riziko, zaručuje peněžní trh. Nejvyšší výnosy, ale i nejvyšší riziko, poskytují naopak akcie (velkých a malých firem).

Dělení dle nejnižšího výnosu a zároveň i nejnižšího rizika: Peněžní trh, dluhopisy (státní/podnikové), nemovitosti, komodity, akcie (velké a malé firmy).

Co je likvidita a kde všude se s ní setkáváme?

Likvidita = schopnost přeměny investice na hotovost s minimálními náklady

Byť si to mnozí lidé neuvědomují, setkávají se s likviditou dnes a denně. Likvidita je totiž spjata s celým finančním trhem, jako duše s tělem. A ať už se jedná o běžné účty či cenné papíry, likvidita je tu stále …u jednotlivých nástrojů je však různě vysoká.

– Hotovost/běžný účet = 100 % likvidita

– Peněžní trh = vysoká likvidita

– Dluhopisy a akcie velkých firem = střední likvidita

– Dluhopisy a akcie malých firem = nižší likvidita

– Neobchodovatelné cenné papíry/podnikatelské podíly/nemovitosti = nízká likvidita

Rozložení rizika při investování

Rozložení rizika, tedy diverzifikace je velmi důležitá pro zachování výnosu. Pokud bychom totiž investovali veškeré volné finanční prostředky jenom do akcií a došlo k poklesu jejich hodnoty, přišli bychom i velkou část své investice.

Rozložíme-li však (diverzifikujeme-li) riziko, bude mnohem menší pravděpodobnost, že se něco takového stane. Nejčastěji využívají banky, spořitelny a další investiční společnosti finanční prostředky k investicím do: Akcií, dluhopisů a do peněžního trhu. Celá investice tedy závisí na: Výnosu, likviditě, investičním horizontu a na riziku.

Investice – díl 1. Obecné informace a proč investovat

Investice – díl 1. Obecné informace a proč investovat

Pod tímto pojmem se skrývá možnost zbohatnout. Resp. odložení dnešních volných prostředků k budoucímu výnosu. Investice zpravidla závisí na časovém horizontu, požadovaném výnosu a na likviditě (rychlost přeměny peněz na hotovost). S investicemi je také spjato riziko a volatilita, jež závisí na časovém horizontu. Obecně platí, že čím vyšší volatilita (kolísavost hodnoty investičního nástroje), tím vyšší riziko a tím vyšší výnosy. Čím déle však své peníze investujeme, tím menší podstupujeme riziko (riziko se v čase snižuje).

Co s volnými prostředky?

Volné prostředky lze využít hned několika způsoby …tím nejlákavějším pro každého z nás je bezesporu jejich utracení …koupit si za ně třeba hezké kalhoty, nebo si dopřát romantickou večeři ve dvou. Neměli bychom však opomínat naši budoucnost a své volné finanční prostředky nechat vydělávat.

Proč investovat?

Uchování hodnoty peněz – ochrana proti inflaci (znehodnocování peněz), která je dnes cca 3%/rok.

Zvýšení hodnoty peněz – možnost získání dobrého výnosu, tedy využití volných finančních prostředků k zajištění budoucího, vyššího výnosu.

Dosažení konkrétního cíle v konkrétní době – přesně definovaný čas pak umožňuje využít složeného úročení a omezit volatilitu (snížit riziko).

Co je cílem investic?

Cílem každé investice je jednoznačně pro každého z nás výnos. Je samozřejmé, že každá investice s sebou nese jisté riziko – ale riziko je na celém finančním trhu po celém světě. Některé produkty zajišťují minimalizaci rizik, ovšem s tím, že Vaše výnosy nebudou příliš vysoké. Namísto toho existují i takové produkty, kde je riziko vyšší, ale o to vyšší jsou pak i Vaše výnosy.

Co je to výnos?

Výnos = Prodejní cena – nákupní cena = poplatky – daň

Výnos je také velmi úzce spjat s inflací (znehodnocování peněz). Odhadem budou mít peníze za 20 – 30 let i více jak 5x nižší hodnotu než dnes! Každý investor samozřejmě podstupuje riziko, které je u jednotlivých typů investování různé.

Nutno také pamatovat, že výnos není zaručen! A stejně tak není dáno, že minulé výnosy jsou zárukou těch budoucích …lze jen doufat.

Riziko = míra nejistoty, zdali investor dosáhne očekávaného výnosu. Riziko s sebou nese možnost vydělání, ale i prodělání.

Důchod od státu pro dnešní generaci?

Důchod od státu pro dnešní generaci?

Tak tohle je otázka, o které se velmi často diskutuje a kterou si jistě mnozí z nás pokládají. Pravdou ovšem je, že většině dnešních mladých lidí je to úplně jedno …až si to ovšem uvědomí, může být už pozdě!

Již současná důchodová renta, kterou dostávají dnešní důchodci od státu je nizká, ba až směšná. A bude hůř! Faktem je, že státní pokladna zeje prázdnotou a na vyplácení důchodů není už ani dnes. A připočteme-li neustále snižování důchodů, zvyšování DPH a inflaci, vyhlídky na dostačující důchod pro dnešní generace jsou takřka nulové.

Dnešní důchodová renta od státu se pohybuje kolem 10 000 – 12 000KČ/měsíc, v budoucnu se však bude tato částka stále více a více snižovat …odhadem bude dnešní generace (věk kolem 25-ti let) dostávat v důchodu (odhadem kolem 70-ti let) od státu cca 6 000KČ/měsíc. A započteme-li k této částce i stále se zvyšující inflaci, budeme mít sotva na chleba.

Budeme si muset na důchod naspořit sami?

Stát tlačí občany, aby se přestali spoléhat na jeho pomoc a postarali se o sebe sami. Je-li to špatný tah či ne, záleží už na každém z nás, jak to vidíme.

Je pravdou, že mnozí tak přijdou o bydlení, budou se muset omezit v uspokojování potřeb a udělat mnohé ústupky …možná to ovšem otevře oči ostatním a ti pochopí, že je třeba se na své stáří zabezpečit – a kolik budete na stáří potřebovat? Někdo si bude po dobu 30-ti let spořit 500KČ/měsíc, někdo třeba 1 500KČ/měsíc. To už však záleží na každém z Vás, jak si budete chtít žít.

Jak se zabezpečit na stáří?

Na stáří se lze zabezpečit hned několika způsoby. Doposud snad nejznámější je penzijní připojištění. Od Nového roku (01. 01. 2013) však přišly v penzijním připojištění velké změny a dnes už se nevyplatí si ho zakládat.

Další z možností je např. založení si spořicího účtu. Nejlepší z bank Vám výnosy na spořicích účtech pokryjí alespoň inflaci, která je každý rok kolem 3%. Pokud ovšem chcete pokrýt inflaci a ještě mít i nějaké výnosy, volte spoření nebo investice. V takovém případě sice podstupujete vyšší riziko, ale toto riziko (investiční riziko) je odměněno mnohem vyššími výnosy. Nejznámější je životní pojištění – důchodové, smíšené kapitálové a investiční. Další z možností jsou podílové fondy.

Penzijní připojištění (díl 2.) – dnes a předtím

Penzijní připojištění (díl 2.) – dnes a předtím

Mnozí z Vás jistě slyšeli o penzijní reformě, která začne 1. 1. 2013 – skutečnost je však taková, že začala už 1. 12. 2012 – a sice neoficiálně, ale začala – ti, kteří totiž alespoň trochu sledují dění na finančním trhu, postřehli, že kdo neměl penzijní připojištění a chtěl si ho uzavřít ještě za starých podmínek, měl čas nejdéle do 30. 11. 2012 – tedy mezi max. datem uzavření a oficiálním začátkem penzijní reformy vznikla prodleva celý měsíc prosinec – proč?

Vysvětlení je jednoduché …protože během prosince finanční domy zpracovávaly tyto smlouvy – na jednu stranu pochopitelné, na druhou stranu možná i nefér vůči lidem.

Podmínky před penzijní reformou (staré)

Jak možná někteří z Vás vědí, penzijní reforma se týkala změny podmínek v penzijních připojištěních – velká spousta lidí však ani dnes pořádně neví, co všechno se změnilo a v čem jsou ta stará penzijní připojištění o tolik lepší, než ta nová. Obvykle vše, co je nové, bývá lepší …zde nám to ale čeští politici „trochu“ otočili. U starých penzijních připojištění (uzavřených do 30. 11. 2012) je stále zaručena garance kladného výnosu – a v nejhorším případě bude výnos nulový.

Podmínky po penzijní reformě (nové)

Zásadní a nejpodstatnější změna bude totiž v tom, že po penzijní reformě už nebude mít žádné z nových penzijních připojištění garanci výnosu – je tedy možné a velmi pravděpodobné, že ti, kteří si založí penzijní připojištění po penzijní reformě (tedy po 1. 1. 2013), tak o své finance přijdou – ano, je možné, že budou Vaše výnosy kladné nebo nulové, ale zrovna tak mohou být záporné.

Tuto formu zabezpečení se, či přilepšení si k důchodu, už dnes nedoporučuji a raději bych volil nějaký jiný spořící či investiční nástroj.

Penzijní připojištění (díl 1.) – obecné informace

Penzijní připojištění (díl 1.) – obecné informace

Penzijní připojištění je jednou z mnoha forem spoření – mj. je také podporované státem (stejně jako třeba stavební spoření). Ti, kteří tento nástroj mají, zasílají pravidelně (nejčastěji měsíčně) částky na svůj účet penzijního připojištění. Každý může mít neomezený počet penzijních připojištění, státní příspěvku však budou platit pouze pro jedno.

Význam použití

Velká spousta lidí – jak už sám název napovídá (penzijní), vnímá penzijní připojištění jako jisté přilepšení si v důchodu. Původně také mělo penzijní připojištění zajišťovat pravidelný měsíční příspěvek k důchodu, dnes už se dá však vybrat jednorázově celá částka a použít ji na cokoliv.

Obecné parametry penzijního připojištění

Každý, kdo se účastní penzijního připojištění, může přispívat libovolnou částku – nejnižší měsíční platba je však 100KČ, nejvyšší není omezena. Nemusí však přispívat pouze sám účastník, ale i třeba zaměstnavatel a dokonce i třetí osoby (např. příbuzní). Na každý státní příspěvek účastníka je poskytován státní příspěvek (viz. níže). Na účet účastníka jsou pak připisovány i úroky (tedy výnosy z hospodaření penzijních fondů).

Formy čerpání peněžních prostředků z penzijního připojištění

Penze – starobní (nárok vzniká, spoří-li účastník penzijního připojištění min. 60 měsíců a je-li mu alespoň 60 let). Dále je pak invalidní, výsluhová a pozůstalostní penze (podmínky pro přiznání nároku u jednotlivých penzí jsou stanoveny zákonem).

Jednorázové vyrovnání – vzniká v momentě, kdy vznikne nárok na kteroukoliv z výše uvedených peníze (kromě pozůstalostní – tedy na: starobní, invalidní či výsluhovou) – v takovém případě je pak možnost vyplacení celé částky najednou.

Odbytné – plnění (vyplacení) v případě výpovědi smlouvy za současného nesplnění podmínek po vznik nároku na starobní či výsluhovou penzi.

Výše státního příspěvku

Měsíční platba: 100 – 199KČ = státní příspěvek: 50KČ + 40%z částky nad 100KČ (do 199KČ)
Měsíční platba: 200 – 299KČ = státní příspěvek: 90KČ + 30% z částky nad 200KČ (do 299KČ)
Měsíční platba: 300 – 399KČ = státní příspěvek: 120KČ + 20% z částky nad 300KČ (do 399KČ)
Měsíční platba: 400 – 499KČ = státní příspěvek: 140KČ + 10% z částky nad 400KČ (do 499KČ)
Měsíční platba: 500 a více = státní příspěvek: 150KČ

Daňové odpočty

Každý, kdo se účastní penzijního připojištění a přispívá 500 a více KČ/měsíc (max. 12 000K/rok), si může každoročně odečíst od daňového základu patřičnou částku dle výše příspěvků.

Výhody

Mezi výhody jednoznačně patří státní příspěvky a flexibilita těchto produktů. Flexibilitou se rozumí, že můžete přispívat právě tolik, kolik zrovna chcete, zrovna tak můžete kdykoliv přerušit či odložit splátky – přispívat můžete jak Vy sami, tak i zaměstnavatel nebo třetí osoby a i ti mohou splátky kdykoliv přerušit či odložit. Nejsou zde poplatky za vedení účtu. Další velkou výhodou je, že si můžete „ulevit na daních“ dle výše Vašich příspěvků (pouze u příspěvků 500 a více/měsíc a max. do 12 000KČ/rok). Za starých podmínek (tedy u penzijních připojištění uzavřených do 30. listopadu 2012, si můžete vybrat po 15-ti letech polovinu naspořené částky a použít ji na cokoliv).

Nevýhody

Pokud bude někdo chtít v prvních 5-ti letech přejít mezi penzijními fondy (např. z penzijního fondu ING do penzijního fondu Allianz), bude mu účtován za přechod poplatek (později už ne). Další nevýhodou je, že zhodnocení penzijních fondů je poměrně nízké (nejlépe je na tom penzijní fond Allianz – zhodnocení někde kolem 3%). Při předčasné výpovědi smlouvy si nemůžete nárokovat státní příspěvky.