Zjistěte, který dodavatel elektrické energie je pro vás nejlevnější. Pomůže vám kalkulačka cen energií.

4402561172_a5d52e1e28K výdajům, kterým se nedá vyhnout, patří výdaje za energie. Ať už je pro vás důležitá cena elektřiny za kwh, protože topíte právě tímto způsobem, nebo cena plynu, díky internetu můžete lehce zjistit, který dodavatel energie vám ji poskytne za jakou cenu.

Rozdíly jsou skutečně výrazné, jestliže např. elektřinou topíte, ohříváte vodu i s její pomocí vaříte, může být rozdíl i v desítkách tisíc korun ročně. To stejné platí u plynu.

Způsoby, kterými se dá dobře ušetřit

Prvním způsobem, jak snížit náklady, je porovnat si nabídky jednotlivých dodavatelů elektrické energie. Umožní vám to kalkulačka cen energií online. Je k dispozici 24 hodin denně a během pár vteřin díky ní zjistíte, jaké jsou možnosti právě ve vašem bydlišti.

K získání srovnání budete muset vyplnit pár základních údajů, které jsou jednoduché a nebudou vám dělat potíž. Jde o tyto údaje:

  • Jste firma nebo domácnost
  • Ve kterém kraji se nacházíte
  • Kdo je váš současný dodavatel energie
  • Znáte roční spotřebu – ano/ne
  • Velikost bydlení
  • K čemu energii využíváte
  • Máte zájem i o neveřejné nabídky ano/ne
  • Telefonní číslo na vás

Následně již stačí kliknout na buton Srovnat ceny elektřiny a během okamžiku se vám zobrazí možnosti, které je možné využít.

Dalšími způsoby jak ušetřit, je pořídit si úsporný elektrický kotel, LED žárovky, které v porovnání s obyčejnými spotřebují až o 80% méně elektřiny, nebo začít vařit s pokličkami, jestliže tak nečiníte.

Topte s mírou, raději si oblékněte svetr a teplé ponožky, než abyste chodili doma i v zimě v tričku. Za takové pohodlí se platí, tak se nedivte, že je pak účet za elektřinu příliš vysoký.

Na radiátory umístěte termostatické hlavice, které budou hlídat teplotu v interiéru. Zároveň je možné nastavit přitápění v nemovitosti i v době, kdy jste mimo. Dům nevychládne a nebudete pak muset vynaložit ještě více energie na to, abyste jej opět vytopili.

Ušetřit nejvíce se vám podaří, když všechny možnosti spojíte v jedno. Uvidíte, že budete mile překvapeni, jak se cena na faktuře za elektřinu sníží.

Jak snížit náklady na vytápění?

Jak snížit náklady na vytápění?

Dnes velice často kladená otázka. A jak tedy doopravdy za vytápění domu ušetřit? Ať jste majiteli staršího domu nebo se teprve chytáte stavět, je několik možností, jak své peněžence ulehčit. Přečtěte si několik typů a zkuste to, budete příjemně překvapeni!

Tepelná izolace nade vše!

Dům není jen pár cihel a střecha. Stejně jako si my v zimě vezmeme svetr i dům, aby v něm bylo teplo, potřebuje tepelnou izolaci. Polystyrenové desky, minerální nebo skelnou vatu, to asi všichni alespoň trochu znají, ale možná je trochu podceňujete. Jestliže máte starší nezateplený dům, izolace je určitě to, co byste měli volit jako první krok k úsporám energie. To samé platí samozřejmě i pro novostavby.

Autor obrázku: mrwynd

Okna mohou klamat!

Ač vám přijde, že vaše stará okna suprově těsní, je to nejlepší místo pro vznik tepelných mostů a tím pádem díky nim dochází i k obrovským únikům tepla. Nešetřete na nich, nevyplatí se to! Na trhu se Vám nabízí spousta možností i za velice nízké ceny, neváhejte a investujte do nich, za pár let se sami zaplatí.

Orientace…

Starý dům už těžko otočíte, ale pro novostavby je vhodné místnosti, kde chcete mít teplíčko a ve kterých trávíte nejvíce času, orientovat na jižní stranu. Nejenom že vás budou paprsky hřát, dodají vám i spoustu světla po celý den. A říkejte, co chcete, dodá vám to i spoustu dobré nálady

Autor obrázku: Bryn Pinzgauer

Podlahové vytápění

Tento způsob vytápění, je sice dražší na samotnou realizaci, než běžné topení, které známe, ale za to už vás nikdy nebudou zábst nohy a co hlavně, místnosti se tímto způsobem vyhřejí mnohem rychleji a není nutná taková teplota vody v trubách. A teď něco, co potěší hlavně ženy: jelikož u podlahového vytápění stoupá teplo od podlahy jen pomalu, nedochází k takové cirkulaci vzduchu jako u běžných topných těles, tím pádem se nevíří prach a je tedy vhodné pro alergiky.

Na střeše záleží

Nejenom její zateplení, ale i její typ hraje roli. Jestliže zvolíte střechu s velkými okny směřovanými na jih, už to je velice dobré. Nejvhodnější je však v tomto případě střecha rovná či pultová, kdy velkými okenními plochami může do pokoje proudit spousta tepla po celý den.

Přeji Vám příjemné bydlení!

Drahý plyn? Šetřete!

Drahý plyn? Šetřete!

Kolik ušetříte ročně za plyn?
Autor obrázku: Conan

Ceny energií se zvedají každým rokem. I přes sliby vlády, že se pokusí zamezit zvyšování nákladů domácností nejen na vytápění, ale i na další faktory, jako je bydlení nebo nákup potravin, se tak neděje. Mnozí lidé jsou tak nuceni šetřit opravdu, kde se dá. Přestože se ceny plynu zvedají a snaží se téměř každý šetřit, jak to jde, rozhodně nelze mluvit o pozitivním aktuálním stavu. Jak najít efektivní úsporu a neplatíme zbytečně vysoké částky?

Zaklepejte na dveře u konkurence

Zpravidla to funguje tak, že máme svého dlouholetého poskytovatele energií a stále nám každoročně ceny stoupají. Nedozvídáme se ani o nových nabídkách, ale ani o možnostech úspory. Pokud se však ohradíme, zpravidla bývají poskytovatelé schopni slevit. Pokud dokonce začneme vyhrožovat změnou a přechodem ke konkurenci, můžeme dospět k ještě lepším úsporným řešením.

Právě porovnání cen plynu s konkurencí může být skvělé řešení. Nezapomínejme na to, že na trhu se nachází hned několik desítek poskytovatelů energií a nejsme tak odkázáni jen na ty největší nadnárodní firmy. Srovnáním cen lze zjistit, že přechodem ke konkurenci nejen ušetříme na vynaložených nákladech, ale i můžeme získat zajímavé bonusy a dárky právě příchodem k vybrané společnosti.

Kde hledat, než na internetu

Informace o konkurenci pravděpodobně nezjistíme u našeho poskytovatele. Nemá ani smysl telefonicky nebo snad písemně kontaktovat jiné společnosti. Návštěva jejich klientských center jistě může být dobrým řešením, přesto vše lze zjistit jednoduše. Díky internetu.

Internet nám pomůže i v hledání nového poskytovatele plynu. Existují specializované internetové stránky, kde je nejčastěji umístěna kalkulačka plynu, díky které lze velmi jednoduše zjistit možnosti úspory, ale i možnosti získání nových dárků a výhod. V pohodlí domova tak můžeme bez problémů zjistit jak informace o konkrétních nabídkách jednotlivých poskytovatelů zemního plynu, ale často si lze i nabídky takt objednat.

Nebojte se informovat na svého poskytovatele a srovnejte si ta náklady, které jste nuceni vynaložit s náklady, které byste mohli často i se značnou úsporou u konkurence platit.

Pohyblivé ceny plynu

Pohyblivé ceny plynu

Ceny plynu se mohou velmi lišit
Autor obrázku: Derrick Coetzee

Největší výdaje, které ročně zaplatíme, jsou jistě výdaje za elektřinu, plyn a za potraviny. Bohužel v posledních letech všechny tyto náklady rostou neuvěřitelnou rychlostí. Každý nový rok je tak změnou k horšímu. Větší náklady, nižší příjmy a větší nezaměstnanost. Šetříme, kde to jde. Jak ale ušetřit na energiích, konkrétně na plynu? A lze změnit ceny plynu?

Plyn ve „špičce“ a v „sedle“

Věděli jste, že existují zvýhodněné tarify plynu? Že si lze libovolně regulovat zálohy, které platíme za plyn? Či si lze vybrat i z několika tarifů, které se pro nás hodí? A že existuje i několik desítek poskytovatelů plynu? Možná Vás některé tyto otázky zaskočily, ale je třeba si uvědomit, že v posledních letech vzniklo značné množství společností zabývajících se poskytováním energií. Jak v sektoru vodárenském, elektrárenském, ale i plynovém.

Právě z počtu konkurence na trhu může koncový zákazník čerpat značné výhody. Jaké? Pravděpodobně jste již roky u stejného poskytovatele, který Vám pravidelně zvyšuje ceny za plyn. Při srovnání cen plynu byste se možná divili, kolik byste platili u konkurence. A pokud Váš dosavadní poskytovatel uslyší o tom, že uvažujete o přechodu ke konkurenci, jistě zpozorní.

Využijte slevy, na které máte právo

Často se i stává, že pokud máte svého stálého poskytovatele, neinformuje Vás o možnostech slevy nebo výhodných nabídkách. Ty se dozvíte až po důkladném prostudování jeho webu. Věnujte tak volný čas na zjištění informací, jestli musíte doopravdy platit tolik, kolik platíte. Některé sezónní nabídky nebo klientské kluby a věrnostní programy Vám mohou přinést snadnou a značnou úsporu.

V případě nespokojenosti s dosavadním poskytovatelem máte samozřejmě v rámci konkrétní dostupnosti změnit společnost dodávající plyn. Samozřejmě je ale třeba si zjistit veškeré nutné informace. Výhody jsou často zřejmé. Nižší cena za plyn, výhody při přechodu, ale různé dárky, slevy nebo silná podpora ve formě určité dotace například na kotel. Právě tyto faktory jsou nejčastějším impulsem pro změnu poskytovatele. Značné informace lze čerpat i z konkrétních zkušeností klientů vybraných společností na internetu.

V roce 2013 ceny energií rostou, ale můžete ušetřit

V roce 2013 ceny energií rostou, ale můžete ušetřit

Zdražuje se už téměř vše. Vzrostou ceny plynu, vody, elektřiny, alei tepla. Když se ale zaměříte na to, jak doma hospodaříte, mohlo by vás to zasáhnout méně citelně!

Jak můžete ušetřit?

Možná si myslíte, že když se zvedlo DPH o 1%, že nad tím mávnete rukou. Ale to není jen DPH, ceny plynu vzrosli až o 3%. Cena elektřiny má meziročně klesat o 6 %, ale zvýšení DPH na 21 % a příspěvek na OZE nám ji ve finále prodraží v průměru o 3 %. Cena vody se na různých místech naší země zvedne o 5 až 10 %.

Teď na tím rukou už asi jen tak nemávnete, ani se vám nedivím.

Nezoufejte

Umíte vést domácnost úsporně a nebo rozhazujete, kde se dá? Většina lidí s vodou nebo s šímkoliv jiným dost plýtvá a neuvědomuje si, na kolik Kč je to ve finále vyjde!

Pokud doma ještě stále přitápíte všemi světly s klasickými žárovkami, tak se nedivte, zkuste místo toho pořídit žárovky úsporné! Zamyslete se také nad spotřebiči, jako např, stará chladnička, mraznička, plynové kotle a radiátory bez nastavitelných termostatických ventilů, dosluhující sporáky atd…

Zkuste se projít po svém bytě a zapřemýšlet, kde jen tak vyhazujete peníze! Zkuste pro začátek jen vyměnit stáré žárovky za nové úsporné žárovky! Dejte těsnění do oken, kterými táhne, nebo do kohoutků v koupelně a v kuchyni namontujte spořiče vody!

Příliš velká spotřeba energií?

Příliš velká spotřeba energií?

V dnešní době řeší stále se zvyšující odběr energií snad každý. A nejenom, že odběr více většího množství energií stojí více peněz, ale cena, kterou za ně musíme platit, se zvyšuje zrovna tak. Příčin, proč nám stoupá odběr energií i proč platíme rok od roku více, je hned několik. Je to velká problematika, kterou je potřeba řešit, pokud nechceme platit tak velké inkaso. Je ovšem jasné, že se stále se zvyšujícími cenami energií (zejména elektřiny), nedosáhneme stejného placení, jako třeba před 10-ti lety.

Příčiny větší spotřeby

Příčinou větší spotřeby energie může být nejenom časté používání domácích spotřebičů, nechávání puštěné televize apod., ale dokonce i samotné stáří spotřebičů množství odebrané energie ovlivňuje. Není tomu tak u všech spotřebičů, nebo to je u některých nepatrná změna, že není příliš podstatná (např. notebook, úsporné žárovky apod.).

Pokud ovšem vezmeme v potaz spotřebiče, které už sami o sobě spotřebovávají vysoké množství energie (sporák, trouba, žehlička, fén na vlasy, vysavač atp.) a přičteme k nim jejich stáří, spotřeba je výrazně vyšší. Dalším velkým žroutem v domácnosti může být mytí nádobí – mytím pod volným proudem totiž spotřebujete mnohem větší množství vody, než třeba v myčce na nádobí. Ta sice spotřebovává jak elektřinu, tak i vodu, ale ve výsledku je to stále úspornější.

Víte, že můžete šetřit při ohřívání vody? Pomůže průtokový ohřívač Delimano.

Jak spotřebovat méně?

Bavíme-li se o elektrických spotřebičích, je dobré je po pár letech obměňovat. Velké úspory také dosáhnete, budete-li využívat největší žrouty při nočním proudu. Např. pračka také spotřebuje poměrně velké množství energií (elektřina i voda). Rozhodně nenechávejte zbytečně puštěné spotřebiče, u kterých pak třeba půl hodiny nejste. Jedno nevypnutí televize je možná nepodstatné, když ji ovšem za měsíc nevypnete 50x, už se to nakupí a odrazí se to na ceně inkasa.

Dobrým tahem jsou také spořivé žárovky, které je dobré vyměnit v celé domácnosti, aby byly skutečně efektivní. Zbytečně nesviťte a máte-li doma bojler na ohřívání vody, používejte vodu tak, aby se znovu ohřívala až na noční proud. Ušetříte tím značné množství peněz.

Podnájem a vydřiduši – druhá část

Podnájem a vydřiduši – druhá část

Jedním slovem „VYDŘIDUŠSTVÍ!“

Nedejte se a nenechte se odírat o peníze zbytečně. Žádejte změny ve smlouvě tak, aby tam bylo výslovně uvedeno, kolik činí jednotlivé zálohy.

V období úhrnného vyúčtování žádejte předložení jednotlivých faktur od společností provádějící tyto soupisy odečtů a následné vyúčtování. Pokud si nejste jisti, kdy toto období bude, dotažte se u společnosti provádějící tyto odečty. Rádi Vám zodpoví Vaše dotazy.

A pokud např. dochází k únikům tepla způsobené nedostatečnou funkčností topných těles či netěsnícími okny, žádejte po majiteli bytu okamžitou nápravu, protože pokud máte elektrické topení v kombinaci s netěsnícími okny a navíc toto topení nedokáže dostatečně udržovat teplo, po celý den do dalšího automatického sepnutí ohřevu, tak zcela jistě vznikne při vyúčtování = NEDOPLATEK. Majitel tento nedoplatek však bude chtít uhradit po Vás.

Nenechte se odírat a žádejte svá nájemnická práva. Máte nárok na to, bydlet v odpovídajících podmínkách a majitel má povinnost provést potřebné úpravy, aby byl byt obyvatelný. A u netěsnících oken vzniká plíseň a to ohrožuje na zdraví Vás i Vašich potomků a může hrozit závažný průběh různých nemocí, jako např. ASTMA!

Pokud majitel nemá ochotu udržet pro Vás lidské a obyvatelné prostředí, raději si našetřete nějakou tu korunku a odstěhujte se někam, kde bude elektřina vedena na Vaše jméno a budete mít jistotu, že uhrazené zálohy a skutečně propálená energie je ve finální fázi při vyúčtování propálena Vámi osobně a případný NEDOPLATEK jste si opravdu způsobily Vy samotní!

Podnájem a vydřiduši – první část

Podnájem a vydřiduši – první část

Kdo z Vás bydlí v podnájmu a v nájemném máte započtené veškeré zálohy? Elektřinu, vodu, vytápění či ohřev vody?

Takových lidí je mnoho. Ale pozor na to, jak máte postavenou v tomto ohledu Vaši nájemní smlouvu. Může se totiž velmi snadno stát, že Vás pronajímatel bytu nebo domu, pěkně sedře z kůže, jakmile přijde vyúčtování, jak za elektřinu, tak třeba i za vodu. Pokud bude přeplatek, rozhodně Vás o něm informovat nebude a vše si nechá ve vlastní kapse. Ale jakmile dojde na nedoplatek, pak se nebudete stačit divit, o kolik bude Vaše peněženka chudší.

Než cokoli podepíšete, vše si nejdříve řádně a podrobně přečtěte. Ujistěte se, že máte srozumitelně ve smlouvě uvedenou přesnou částku na jednotlivé zálohy za energii. Pokud tak neučiníte, tak si v příštích několika měsících budete muset „utáhnout opasky“ a Váš rodinný rozpočet bude mít vážné trhliny. Každý pronajímatel si je velice dobře vědom každého „fígle“, kterým se lze obohatit. Většina z Vás sice může podotknout, jak Vás nelze ošidit, když máte svůj vlastní elektroměr, ale co když ve starších budovách, vlastní elektroměr nemáte? Co když k němu ani nemáte přístup?

Pokud majitel sdílí např. druhou polovinu nemovitosti a má jeden elektroměr pro dvě bytové jednotky, pak si zcela určitě buďte jisti, že se nedoplatíte, poté, co budou provedena veškerá vyúčtování. Spousta lidí, kteří pronajímají byty se rádi poradí s právníky, či někým, kdo se vyzná v sepisování smluv a částečně i v právnických „kličkách.“ Dokáže si velmi dobře spočítat, kolik jim tyto „kličky“ dokáží vydělat penízků bokem navíc.