Doprava a její ceny (autobusy a vlaky)

Doprava a její ceny (autobusy a vlaky)

Autor obrázku: R7926

Obecně je dáno, že čím kratší vzdálenost chceme překonat, tím více musíme k poměru dlouhé vzdálenosti zaplatit. Nejlevnějšími dopravními prostředky na krátkou vzdálenost jsou autobusy a na dlouho vzdálenost zase vlaky. Dopravci mají ceny vyměřené tak, že i jízda 2km vyjde skoro stejně, jako jízda 10km …vypočítávají je dle „norem“, které mají sami určeny – samozřejmě jsou ale pod dozorem státu.

Dostupnost autobusů a vlaků

Snad každý zná autobusy i vlaky. Autobusová doprava je obvykle rozšířena i v těch nejmenších a nejodlehlejších vesnicích, samotách a místech …ne vždy je to však pravidlem, a proto jsou i tací, kteří musí chodit na autobus i pár kilometrů. Zejména autobusová doprava je dotována státem, resp. obcemi. Ne všude by se totiž dopravci vyplatilo jezdit. Vlaková doprava je rozšířena zejména ve velkých a větších městech – obvykle v těch frekventovanějších.

Autor obrázku: Jose and Roxanne

Autobus vs. vlak

Autobusy jsou dnes nejrozšířenějšími hromadnými dopravními prostředky. Poměrně snadno se dostávají všude, kam vede silnice. Jejich kapacita je ku velikosti poměrně veliká. Navíc mají i velké úložné prostory a je tedy možné přepravovat i větší zavazadla. To samé samozřejmě lze i ve vlaku, který má také oproti autobusu mnohem větší kapacitu. Vlaky mohou také nabídnout mnohem více soukromí, ale i prostoru. Neméně podstatné je, že v každém vlaku je prostorná toaleta, což ve většine autobusů nebývá.

Využijte slev

Pokud cestujete dopravními prostředky hromadné dopravy pravidelně, neplaťte zbytečně více, než kolik skutečně musíte. Většina dopravců nabízí možnost slev – obvykle je to přes elektronické karty.

Využívat těchto možných slev se vyplatí i v případě, že jezdíte vlakem jednou týdně na dlouhou vzdálenost. Většina dopravců poskytuje na internetu kalkulátory slev a kolik s jejich slevou ušetříte. Pokud jej ovšem nemají na internetu, měli by Vám informace o slevách poskytnout na kterékoliv jejich pobočce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *