Hromadná doprava není jenom pro chudé!

Hromadná doprava není jenom pro chudé!

Autobusy, trolejbusy, tramvaje, vlaky aj. Všechno jsou to dopravní prostředky, které využívá obrovské kvantum lidí. Neznamená to ovšem, že nemají auto. Mnohdy totiž vyjde doprava prostřednictvím hromadných dopravních prostředků mnohem levněji. Samozřejmě, že spolucestující si nevybíráme …a zrovna tak neovlivníme rychlost, jakou řidič pojede.

Osobní vs. hromadné prostředky

Auto nám bezesporu nabízí velkou spoustu možností …v první řadě to jistě je, že můžete sami rozhodovat, jakou rychlostí pojedete, kudy pojedete, jestli si někde zastavíte či nikoliv …určitě je také rychlejší a nabízí mnohem větší komfort i pohodlí. V létě klimatizace, v zimě topení na všechny strany.

Na druhou stranu je tu ovšem i velká zodpovědnost, kterou řidič nese. Neméně podstatné je, že se musí sám starat o dopravní prostředek – a třeba v zimě to není nejpříjemnější, když musíte po mrazivé noci nastartovat auto a oškrabat námrazu ze skel.

Hromadná doprava

Velmi používané jsou trolejbusy, tramvaje a metro …a to zejména ve velkých městech, i když metro je u nás pouze v Praze. Pokud také takto cestujete, raději ani nemyslete na to, kdo nebo spíše „co“ tam sedělo před Vámi.

Nikdo samozřejmě nemůže nikomu zabránit, aby využíval ten či ten dopravní prostředek HD (hromadné dopravy), aby seděl či stál apod. Samozřejmě je to mnohdy velmi nepříjemné, zvlášť když si pomyslíme, že tam před námi seděl nějaký bezdomovec či feťák.

Nebezpečí číhající v MHD

I v dopravních prostředcích HD číhá velké nebezpečí …to je opět spojeno s lidmi – a to zejména ve večerních a nočních hodinách. Často totiž využívají tento způsob dopravy i bezdomovci a lidé vracející se zábavy. Střet v těchto případech může být mnohdy velmi nepříjemný – ne vždy se totiž dokáží tito lidé kontrolovat – a po nějaké té flašce jsou konfliktní, mají pocit, že jsou nejlepší na světě a že každého přeperou. V takových případech je lepší se držet stranou.

Když není jiná možnost

Pokud nemáte na vybranou a zkrátka musíte cestovat dopravními prostředky HD, dbejte na své zdraví. Pořiďte si pepřový sprej či obušek. Předem ovšem zvažte své schopnosti a svou fyzickou zdatnost …ne vždy je totiž obušek vhodnou volbou pro dívky, které se nevěnují žádnému bojovému sportu apod. Nejlepší variantou je tedy pepřový sprej, kterým zastavíte i několik agresorů.

Zažene starosti

I přes nebezpečí, které může v DPHD (dopravních prostředcích hromadné dopravy) číhat, jsou to dobří pomocníci – zejména pak pro rodiče …děti jezdí do školy i ze školy autobusem a rodiče je tak nemusí vozit autem. Stejně tak přijde vhod, pokud jste unavení či se chystáte na dlouhou cestu a např. potřebujete cestou pracovat. Neméně podstatné je, že DPHD jsou o dost levnější …zejména, jedná-li se o delší či dlouhé vzdálenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *