Jak minimalizovat výdaje za oblečení

Jak minimalizovat výdaje za oblečení

Mnozí lidé si stále říkají, že čím levněji pořídí, tím lépe udělají. Platí to ale skutečně o všem? Schválně …kolikrát do roka si třeba musíte kupovat nové boty, protože jste je koupili levně třeba na vietnamské tržnici? Dvakrát, třikrát, nebo i čtyřikrát? A že by bylo příčinou to, že se Vám třeba boty rozpadly nebo chození v nich už pro Vás bylo bolestivé? Šetřit je dobré, ovšem zamysleme se nad tím, kde se má šetřit a kde stojí za to dát navíc třeba i pár stovek. Osobně se řídím motem: „Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné věci.“

Levné vs. kvalitní

Co vlastně znamená slovo levné? Pro každého je to zonačení jinak vysoké částky …pro někoho je levné 100KČ, pro někoho zase třeba 1 000KČ. Nutno si ovšem uvědomit, zdali Vás v závěru nevyjde levněji, koupíte-li si nějakou věc dražší, než abyste si kupovali čtyřikrát ročně tu samou proto, že se Vám ta předchozí zničila.

Že s botami zakoupenými u Vietnamců nebudete držet krok s dnešní módou, se tu ani nebudeme bavit, protože to je snad každému jasné. Dříve, než si půjdete něco koupit, zamyslete se, kolik investujete a jestli nedat raději přednost dražšímu, ale podstatně kvalitnějšímu zboží, nežli si kupovat nekvalitní, které stojí třeba dvakrát méně, ale za to se Vám ještě rychleji zničí.

Rozdíl ve výdrži …

Rozdíl ve výdrži je různý …zejména se musí brát v potaz, co v daném oblečení či botách děláte, jak je využíváte, jak často, jestli se o ně nějak staráte apod. Je jasné, že budete-li v botách z vietnamské tržnice za 300KČ chodit často celodenní pochody dlouhé třeba 30km, velmi rychle se Vám zničí …odřou se, můžete si lehko třeba propíchnout podrážku, jejich lepení nevydrží a začne Vám do nich třeba téct. A takové boty už potom moc užitečné nejsou.

Kdežto pořídíte-li si opravdu kvalitní boty (obvykle kolem 2 000KČ), vydrží Vám i několik let. Vydrží obrovské nápory …můžete v nich chodit klidně celý týden a přes to budou stále držet a barva se Vám mírně sedře pouze na špičkách. Pokud už se Vám zdá, že příliš zavání, jednoduše je umyjte – celé je prolijte horkou vodou, použijte prací prášek nebo prací gel a vydrhněte je (zevnitř jakou silou chcete, zvenčí opatrně, abyste nepodřeli barvu).

Co tím získám?

Nejenom, že nákupem kvalitního oblečení a obuvi v závěru ušetříte i několik tisíc ročně, ale nebudete-li své oblečení a obuv záměrně ničit, vydrží Vám i několik let (u oblečení pro mnohé samozřejmostí, u obuvi nikoliv). Osobně mám dvoje kvalitní boty (pořizovací cena 2 000KČ a 2 500KČ) a dodnes je jejich jediné poškození u prvních sedřená barva na špičkách a druhé jsou víceméně jako nové. A krom ušetření několika tisíc, získáte doma i spoustu místa, které už můžete využít jakkoliv chcete …ale rozhodně Vám ho nebude zabírat nekvalitní oblečení či obuv, které jsou na „pár“ použití.

Rada na závěr

O kvalitní věci se také nezapomeňte dobře a pravidelně starat, zejména pak o kožené výrobky a o boty. Používejte impregnaci, která je lehce dostupná v téměř každém obchodě s obuví. Když své boty také třeba každý měsíc umyjete (stačí vodou), uvidíte sami, že budou opět skoro jako nové, zejména pak bíle boty, na kterých je vše vidět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *