Příliš velká spotřeba energií?

Příliš velká spotřeba energií?

V dnešní době řeší stále se zvyšující odběr energií snad každý. A nejenom, že odběr více většího množství energií stojí více peněz, ale cena, kterou za ně musíme platit, se zvyšuje zrovna tak. Příčin, proč nám stoupá odběr energií i proč platíme rok od roku více, je hned několik. Je to velká problematika, kterou je potřeba řešit, pokud nechceme platit tak velké inkaso. Je ovšem jasné, že se stále se zvyšujícími cenami energií (zejména elektřiny), nedosáhneme stejného placení, jako třeba před 10-ti lety.

Příčiny větší spotřeby

Příčinou větší spotřeby energie může být nejenom časté používání domácích spotřebičů, nechávání puštěné televize apod., ale dokonce i samotné stáří spotřebičů množství odebrané energie ovlivňuje. Není tomu tak u všech spotřebičů, nebo to je u některých nepatrná změna, že není příliš podstatná (např. notebook, úsporné žárovky apod.).

Pokud ovšem vezmeme v potaz spotřebiče, které už sami o sobě spotřebovávají vysoké množství energie (sporák, trouba, žehlička, fén na vlasy, vysavač atp.) a přičteme k nim jejich stáří, spotřeba je výrazně vyšší. Dalším velkým žroutem v domácnosti může být mytí nádobí – mytím pod volným proudem totiž spotřebujete mnohem větší množství vody, než třeba v myčce na nádobí. Ta sice spotřebovává jak elektřinu, tak i vodu, ale ve výsledku je to stále úspornější.

Víte, že můžete šetřit při ohřívání vody? Pomůže průtokový ohřívač Delimano.

Jak spotřebovat méně?

Bavíme-li se o elektrických spotřebičích, je dobré je po pár letech obměňovat. Velké úspory také dosáhnete, budete-li využívat největší žrouty při nočním proudu. Např. pračka také spotřebuje poměrně velké množství energií (elektřina i voda). Rozhodně nenechávejte zbytečně puštěné spotřebiče, u kterých pak třeba půl hodiny nejste. Jedno nevypnutí televize je možná nepodstatné, když ji ovšem za měsíc nevypnete 50x, už se to nakupí a odrazí se to na ceně inkasa.

Dobrým tahem jsou také spořivé žárovky, které je dobré vyměnit v celé domácnosti, aby byly skutečně efektivní. Zbytečně nesviťte a máte-li doma bojler na ohřívání vody, používejte vodu tak, aby se znovu ohřívala až na noční proud. Ušetříte tím značné množství peněz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *