Penzijní připojištění (díl 2.) – dnes a předtím

Penzijní připojištění (díl 2.) – dnes a předtím

Mnozí z Vás jistě slyšeli o penzijní reformě, která začne 1. 1. 2013 – skutečnost je však taková, že začala už 1. 12. 2012 – a sice neoficiálně, ale začala – ti, kteří totiž alespoň trochu sledují dění na finančním trhu, postřehli, že kdo neměl penzijní připojištění a chtěl si ho uzavřít ještě za starých podmínek, měl čas nejdéle do 30. 11. 2012 – tedy mezi max. datem uzavření a oficiálním začátkem penzijní reformy vznikla prodleva celý měsíc prosinec – proč?

Vysvětlení je jednoduché …protože během prosince finanční domy zpracovávaly tyto smlouvy – na jednu stranu pochopitelné, na druhou stranu možná i nefér vůči lidem.

Podmínky před penzijní reformou (staré)

Jak možná někteří z Vás vědí, penzijní reforma se týkala změny podmínek v penzijních připojištěních – velká spousta lidí však ani dnes pořádně neví, co všechno se změnilo a v čem jsou ta stará penzijní připojištění o tolik lepší, než ta nová. Obvykle vše, co je nové, bývá lepší …zde nám to ale čeští politici „trochu“ otočili. U starých penzijních připojištění (uzavřených do 30. 11. 2012) je stále zaručena garance kladného výnosu – a v nejhorším případě bude výnos nulový.

Podmínky po penzijní reformě (nové)

Zásadní a nejpodstatnější změna bude totiž v tom, že po penzijní reformě už nebude mít žádné z nových penzijních připojištění garanci výnosu – je tedy možné a velmi pravděpodobné, že ti, kteří si založí penzijní připojištění po penzijní reformě (tedy po 1. 1. 2013), tak o své finance přijdou – ano, je možné, že budou Vaše výnosy kladné nebo nulové, ale zrovna tak mohou být záporné.

Tuto formu zabezpečení se, či přilepšení si k důchodu, už dnes nedoporučuji a raději bych volil nějaký jiný spořící či investiční nástroj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *