Penzijní připojištění (díl 1.) – obecné informace

Penzijní připojištění (díl 1.) – obecné informace

Penzijní připojištění je jednou z mnoha forem spoření – mj. je také podporované státem (stejně jako třeba stavební spoření). Ti, kteří tento nástroj mají, zasílají pravidelně (nejčastěji měsíčně) částky na svůj účet penzijního připojištění. Každý může mít neomezený počet penzijních připojištění, státní příspěvku však budou platit pouze pro jedno.

Význam použití

Velká spousta lidí – jak už sám název napovídá (penzijní), vnímá penzijní připojištění jako jisté přilepšení si v důchodu. Původně také mělo penzijní připojištění zajišťovat pravidelný měsíční příspěvek k důchodu, dnes už se dá však vybrat jednorázově celá částka a použít ji na cokoliv.

Obecné parametry penzijního připojištění

Každý, kdo se účastní penzijního připojištění, může přispívat libovolnou částku – nejnižší měsíční platba je však 100KČ, nejvyšší není omezena. Nemusí však přispívat pouze sám účastník, ale i třeba zaměstnavatel a dokonce i třetí osoby (např. příbuzní). Na každý státní příspěvek účastníka je poskytován státní příspěvek (viz. níže). Na účet účastníka jsou pak připisovány i úroky (tedy výnosy z hospodaření penzijních fondů).

Formy čerpání peněžních prostředků z penzijního připojištění

Penze – starobní (nárok vzniká, spoří-li účastník penzijního připojištění min. 60 měsíců a je-li mu alespoň 60 let). Dále je pak invalidní, výsluhová a pozůstalostní penze (podmínky pro přiznání nároku u jednotlivých penzí jsou stanoveny zákonem).

Jednorázové vyrovnání – vzniká v momentě, kdy vznikne nárok na kteroukoliv z výše uvedených peníze (kromě pozůstalostní – tedy na: starobní, invalidní či výsluhovou) – v takovém případě je pak možnost vyplacení celé částky najednou.

Odbytné – plnění (vyplacení) v případě výpovědi smlouvy za současného nesplnění podmínek po vznik nároku na starobní či výsluhovou penzi.

Výše státního příspěvku

Měsíční platba: 100 – 199KČ = státní příspěvek: 50KČ + 40%z částky nad 100KČ (do 199KČ)
Měsíční platba: 200 – 299KČ = státní příspěvek: 90KČ + 30% z částky nad 200KČ (do 299KČ)
Měsíční platba: 300 – 399KČ = státní příspěvek: 120KČ + 20% z částky nad 300KČ (do 399KČ)
Měsíční platba: 400 – 499KČ = státní příspěvek: 140KČ + 10% z částky nad 400KČ (do 499KČ)
Měsíční platba: 500 a více = státní příspěvek: 150KČ

Daňové odpočty

Každý, kdo se účastní penzijního připojištění a přispívá 500 a více KČ/měsíc (max. 12 000K/rok), si může každoročně odečíst od daňového základu patřičnou částku dle výše příspěvků.

Výhody

Mezi výhody jednoznačně patří státní příspěvky a flexibilita těchto produktů. Flexibilitou se rozumí, že můžete přispívat právě tolik, kolik zrovna chcete, zrovna tak můžete kdykoliv přerušit či odložit splátky – přispívat můžete jak Vy sami, tak i zaměstnavatel nebo třetí osoby a i ti mohou splátky kdykoliv přerušit či odložit. Nejsou zde poplatky za vedení účtu. Další velkou výhodou je, že si můžete „ulevit na daních“ dle výše Vašich příspěvků (pouze u příspěvků 500 a více/měsíc a max. do 12 000KČ/rok). Za starých podmínek (tedy u penzijních připojištění uzavřených do 30. listopadu 2012, si můžete vybrat po 15-ti letech polovinu naspořené částky a použít ji na cokoliv).

Nevýhody

Pokud bude někdo chtít v prvních 5-ti letech přejít mezi penzijními fondy (např. z penzijního fondu ING do penzijního fondu Allianz), bude mu účtován za přechod poplatek (později už ne). Další nevýhodou je, že zhodnocení penzijních fondů je poměrně nízké (nejlépe je na tom penzijní fond Allianz – zhodnocení někde kolem 3%). Při předčasné výpovědi smlouvy si nemůžete nárokovat státní příspěvky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *