Dopad inflace na občana

Dopad inflace na občana

Mnozí mají zkreslený obraz o tom, co to vlastně inflace je a jak se vyvíjí. Pro začátek tedy krátké a jednoduché, pro všechny jistě srozumitelné, vysvětlení – inflace je jakési znehodnocování peněz, tedy že peníze v průběhu času ztrácí svou hodnotu.

Není pravdou, že inflace je nepodstatná …právě naopak – inflace je velmi podstatná a už v dnešní době je velmi vysoká. Dnešní inflace je kolem 3% – o tuto část roste každým rokem …s největší pravděpodobností však bude za několik let ještě vyšší.

Jak se před inflací chránit?

Existuje mnoho způsobů, jak se ochránit před inflací – tím nejbezpečnějším jsou bezesporu spořicí účty – ty Vám minimálně pokryjí inflaci – a tak budete ve srovnání s investicí peněz dnes cca na stejné hodnotě, jakou budou mít třeba za 5 let. Velkým plusem také je, že peníze na svém spořicím účtu máte k dispozici do 48h. Navíc zde funguje i složené úročení. Další možností je určitě jakýkoliv spořící či investiční nástroj, ovšem ne každý je na tom tak dobře.

Není „nástroj“ jako nástroj …

Pod pojmy investiční či spořící nástroj si lze představit široké spektrum možností. Od nejzákladnějších (spořicí účty) až po ty „nejnáročnější“ (investice). Pokud už se tedy rozhodnete se před inflací chránit a i něco vydělat, volte s rozvahou, jaké společnosti své finance svěříte. Doporučuji vybírat se mezi těmi nejsilnějšími, jako je např. Allianz a Generali.

Nejvyšší a zároveň nejstabilnější výnosy na spořicích účtech má v současnosti již výše zmiňovaná Allianz …v těsném závěsu je pak už také zmiňovaná Generali. ING Vám moc nedoporučuji, ve srovnání např. s Allianz je na tom s výnosy hůře …cca o 1/3, stejně tak nemají fondy stabilní stejně jako Allianz.

Co je složené úročení?

Složené úročení se skládá ze dvou části – tou první je, že dostáváte úroky z jistiny (tedy z peněz, které jste investovali), druhou částí je, že dostáváte úroky z úroků – což znamená, že jakmile Vám budou připsány úroky z Vaší jistiny, hned v dalším období Vám budou připisovány i úroky z úroků v předchozích letech.

Výnosy ze samotné jistiny Vám pokryjí inflaci a výnosy z úroku budete mít navíc – částky to samozřejmě nijak zvlášť velké, ale každá koruna se počítá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *