Proč nenechávat své peníze na běžném účtu?

Proč nenechávat své peníze na běžném účtu?

Velká spousta lidí nechává své finance na běžném účtu – pokud jde o malé částky, resp. rezervy, např. do 6 000,– Kč, je to v pořádku, ale jedná-li se už o větší částky, jako je třeba 10 – 15 000,– Kč, je dobré je „poslat dál“ – třeba pomocí spořicího účtu. Proč totiž nechat vydělávat banku na Vašich penězích, na kterých může banka vydělávat Vám?

Je mnoho způsobů, jak využít své peníze …tou nejjednodušší je však spořící účet – výnosy nebudou tak vysoké, ale investiční riziko je poměrně malé, navíc máte takřka jistou garanci výnosu – ten má každý finanční dům trochu jiný …ty nejsilnější společnosti mají výnosy cca stejné (kolem 3%), jsou však i takové, které mají výnosy pouze 1,5% – a to Vám nepokryje ani inflaci.

Proč je „posílat dál“?

Pokud Vám na běžném účtu zbývají peníze, které akutně nepotřebujete, převeďte si je na spořící účet – peníze ze spořicího účtu v případě potřeby můžou být převedeny na běžném účtu do 48 hodin.

Výhoda je prostá – na spořicím účtu se Vám budou peníze úročit, tedy nabývat. Na běžném účtu máte úroky totiž v nejlepších případech až 1%, což moc není, a když od toho ovšem ještě odečtete daň, máte čisté úroky sotva 0,85%. A to nepokryje ani inflaci, která je v dnešní době kolem 3%.

Spořící účet Vám v nejhorším případě vydělá tolik peněz, které pokryjí inflaci – v tom lepším případě Vám vydělá i něco navíc. A pokud budete své peníze jenom tak nechávat ležet na svém běžném účtu bude Váš čistý „výnos“- 2, 15%, což znamená, že se vzhledem k dnešní inflaci budete dostávat do mínusu – banka mimo jiné vydělává na penězích z Vašeho běžného účtu 4 – 12% ročně …a Vám za to dají pouze 0,85%.

Proto nenechte banku vydělávat na Vás, ale nechte banku, ať vydělává Vám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *