Zajištění dětí v budoucnu

Zajištění dětí v budoucnu

Snad každý rodič chce nějakým způsobem své dítě do budoucna zajistit, dopřát mu dobré vzdělání, pěkné oblečení nebo věci a v dospělosti ho tak říkajíc „nakopnout“ do začátku.

Jsou bonitní lidé, kteří si mohou dovolit financovat výdaje za školu svého dítěte přímo z účtu a nijak zvlášť je to neovlivní – jsou však i tací, kteří už na tom tak dobře nejsou – a právě proto by se měli připravit v dostatečném předstihu!

A jak na to? Je to velice jednoduché …buď formou spoření anebo formou investic. A je už jen a jen na Vás, jakou částku budete ochotni odkládat měsíčně – náklady se však s přibývajícím věkem dítěte stále zvyšují, a tak doporučuji jednou za čas tuto Vámi odkládanou částku navyšovat – stačí třeba i o stovku nebo o dvě – čím více peněz budete mít uložených, tím více jich budete mít.

Přibližné náklady na dítě

Mnozí z Vás si řeknou, že to utáhnou …že zaplatit dítěti tu a tam nějakou tu stovku je přeci jako nic …to však mohou říct jedině lidé, kteří děti buď nemají, nebo kteří jsou velmi bonitní …zkrátka a prostě nevědí, o čem mluví. Už jenom na základní výbavu, výživu pro kojence (pokud už nekojíte), plenky a další potřebné věci, bez kterých se nelze obejít, Vás vyjde nejméně na 40 – 60 000,– Kč během 6-ti let.

Ve školním věku (od 6-ti do 15-ti let) Vás vyjdou nutné investice do dítěte min. na 50 000,– Kč – nepočítáme-li stravné.

V momentě, kdy nastoupí Vaše dítě na SŠ, náklady se rapidně zvýší – na částku kolem 80 000,– Kč během 4 let – a co teprve, když studuje školu soukromou a ještě ke všemu je tam ubytovaný na internátu? V Takovém případě Vás celá škola, včetně školného, internátu, stravného, kapesného apod. vyjde min. na 40 – 50 000,– Kč/rok – výše samozřejmě závisí na ceně školného, internátu apod.

A když se Vaše dítě rozhodně jít i na VŠ, náklady budou klidně i 2x vyšší jak za SŠ. Nesmíme také opomenout, že budeme chtít dát svému dítěti po ukončení škol/y nějaké peníze do začátku – což znamená další odklad peněz po celou dobu, kdy Vaše dítě studovalo – jakou částku mu budete chtít dopřát, to už je opět jen a jen na Vás.

Snížení příjmů

Nejenom, že Vám při pořízení dítěte velmi stoupnou výdaje, ale také jeden z partnerů či manželů odejde na mateřskou dovolenou (většinou žena). A dnešní příspěvky na MD nejsou moc velké, takže Vám sotva vystačí na pokrytí nutných nákladů spojených s dítětem a něco málo Vám zbude i na běžný chod domácnosti, např. na jídlo.

Není pravdou, že partner bude vše platit …pokud je to průměrný Čech, bere 16 – 20 000KČ/měsíc, což vystačí sotva na splacení hypotéky (dle výše úvěru, klidně i 5 000,– Kč/měsíc), dále pak nutná pojištění, inkaso apod.

A proto je dobré se na tuto fázi života začít připravovat co nejdříve – byť to mnohým z Vás přijde jako nesmysl, zakládat si spoření třeba už jako 20-ti letí – ovšem, až Vám bude třeba 30 let, uvidíte, že budete litovat, že jste si nezaložili spoření v době, kdy jste mohli odkládat třeba jenom 500,– Kč a měli byste o starostech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *