Hypotéka nebo nájem?

Hypotéka nebo nájem?

Financování bydlení je bezesporu prioritní věcí. Někteří lidé si řeknou, že bydlet v nájmu je lepší – a proč? Protože se nemusí o nic starat, o vše se musí postarat majitel domu (když se např. něco rozbije) …namísto toho, máte-li vlastní bydlení, musíte si vše opravovat a zvelebovat sami, což je na jednu stranu „na obtíž“, ale a druhou stranu …děláte to nejenom pro sebe, ale i pro své děti.

Proč zvolit hypotéku a ne nájem?

Z jednoho prostého důvodu, a sice že hypotéka Vás vyjde o dost levněji. Ano, zpočátku jsou náklady na nájem oproti hypotéce třeba o 2 000,– Kč menší, ale jak plyne čas, roste i cena nájmu – ta je totiž ovlivňována okolím, resp. růstem cen – zejména nemovitostí.

Když si porovnáme splátky hypotéky a splátky nájmu, tak během prvních několika let Vás vyjde nájem „výhodněji“, ovšem fakt, že za několik let budou splátky nájmu stejně vysoké jako splátky hypotéky, a běh pár desítek let bude nájemné mnohonásobně převyšovat splátky za hypotéku, je děsivý.

Proč být v nájmu nejvýš pár let?

Nájem je dnes běžnou věcí …a to zejména u mladých lidí, kteří teprve nedávno vyšli školu a začali pracovat – takoví si bohužel hypotéku ani úvěr ze stavebního spoření pořídit nemohou, a tak jim nic jiného ani nezbývá.

Rozhodně by si však neměli na nájem zvykat, protože se jim bude neustále zvyšovat – ovlivňuje to však nejenom růst cen nemovitostí, ale velký podíl na tom má i inflace, která je dnes cca 3%. A pokud si ke stávajícímu nájemnému připočteme každý rok 3% (tedy inflaci), dostaneme se během 30-ti let až na částku kolem 20 000,– Kč a v porovnání s hypotékou, Vás hypotéka vyjde cca 2x levněji – a takových 10 000,– Kč už je přeci jenom dost velký rozdíl.

Další věcí, proč být v nájmu nejvýš pár let je ten, že jakmile odejdete do starobního důchodu (výsluhové penze), Vaše příjmy výrazně poklesnou a Vy tak budete jen těžko platit nájemné, které bude mnohdy i o dost převyšovat Vaše příjmy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *